Wojciech Różowski stworzył swój system operacyjny oparty na modułach. Tym projektem wygrał konkurs E(x)plory

Wojciech Różowski, licealista z Krzeszowic wygrał konkurs E(x)plory. Za stworzenie modularnego systemu otrzyma 10 tys. zł.
Wojciech Różowski, licealista z Krzeszowic wygrał konkurs E(x)plory. Za stworzenie modularnego systemu otrzyma 10 tys. zł. Fot. Materiały prasowe
Wojciech Różowski, licealista z Krzeszowic, który stworzył od podstaw modularny system operacyjny, wygrał IV edycję Konkursu Naukowego E(x)plory. Swój autorski projekt, nad którym pracował kilka lat, zaprezentuje teraz na największym konkursie informatycznym w Europie – Infomatrix. Dodatkowo za zajęcie pierwszego miejsca otrzymał stypendium w kwocie 10 tysięcy złotych.

Wytrwałość popłaca
Wojciech Różowski nad stworzeniem modularnego systemu operacyjnego pracuje już od kilku lat i zgłosił go nawet do poprzedniej edycji E(x)plory. Dotarł do finału, ale ponieważ projekt nie był jeszcze wystarczająco zaawansowany, nie udało mu się wygrać. Jednak licealista z Krzeszowic kontynuował swoją naukową pracę.

Zaowocowało to nie tylko zdobyciem pierwszej nagrody w tegorocznym konkursie, ale także możliwością reprezentowania Polski na największym w Europie konkursie informatycznym – Infomatrix. Wojciech Różowski za kilka tygodni pojedzie do Rumunii, aby przekonywać do swojego projektu międzynarodowe jury i konkurować z rówieśnikami z całej Europy. Co wyróżnia jego system operacyjny?
Wojciech Różowski

Ze względu na swoją budowę system „nie zawiesza się”, a sposób jego implementacji ułatwia przenoszenie na różne architektury sprzętowe. Charakteryzuje się on wysoką stabilnością, a zarazem dużą szybkością działania oraz niezawodnością.

Zdrowsza żywność i kości
Drugie miejsce w konkursie zajął Jan Przybyłowicz. Licealista z Warszawy ustalił, że przy określonym stężeniu heptahydratu siarczanu magnezu w roztworze kefiru, bakterie kwasu mlekowego produkują aż o 58,4 proc. więcej egzopolisacharydów. Dzięki temu eliminuje się konieczność stosowania syntetycznych składników w celu polepszenia jakości smaku przetworów mlecznych. W nagrodę uzyskał stypendium w kwocie 6 tys. zł.

Z kolei 3 lokatę zajęły Dominika Bakalarz i Joanna Jurek. Wspólnie stworzyły multipotencjalny bioimplant Origami BioBandage. Można go stosować do stymulacji regeneracji tkanki kostnej np. u chorych z osteoporozą. Podobną matę będzie można również wykorzystać w terapii wspomagającej leczenie raka piersi. W nagrodę dziewczyny otrzymały stypendium w kwocie 3 tys. zł.


E(x)plory to największy w Polsce konkurs naukowy, który pozwala młodym naukowcom, w wieku 14 20 lat tworzyć innowacyjne projekty, rozwijać swoje zainteresowania i poszerzać wiedzę. W tegorocznej edycji udział wzięło 39 osób, które zaprezentowały 27 innowacyjnych wynalazków. Autorzy 11 najlepszych pomysłów będą reprezentowali Polskę na najważniejszych międzynarodowych konkursach naukowych. Serwis InnPoland pełnił patronat nad imprezą.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.