„Nowe technologie dla dziewczyn” – ruszają pierwsze w Polsce stypendia wyłącznie dla studentek politechnik

„Nowe technologie dla dziewczyn” – ruszają pierwsze w Polsce stypendia wyłącznie dla studentek politechnik.
„Nowe technologie dla dziewczyn” – ruszają pierwsze w Polsce stypendia wyłącznie dla studentek politechnik. Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta
Intel oraz Fundacja Edukacyjna Perspektywy wprowadzają pierwszy w naszym kraju program stypendialny przeznaczony jedynie dla przedstawicielek płci pięknej - „Nowe technologie dla dziewczyn”. Tegorocznym maturzystkom oraz studentkom studiów inżynierskich zostanie zaoferowany program wsparcia i rozwoju.

Za mało studentów i studentek kierunków informatycznych
Inicjatywa ma zachęcić dziewczyny do zainteresowania się nowymi technologiami oraz wykształceniem, które wiąże się z ich tworzeniem. Choćby dlatego, że w branży informatycznej panuje duży deficyt wykwalifikowanych pracowników. Ponadto w Polsce i na świecie od lat charakteryzuje się ona niskim wskaźnikiem zatrudnienia kobiet, które waha się od kilku do kilkunastu procent.

Dodatkowo, jak pokazuje raport „Kobiety na politechnikach 2015” – od kilku lat obserwujemy w naszym kraju niepokojącą tendencję zmniejszania się liczby studentów kierunków związanych z informatyką i telekomunikacją w ogóle. Kobiet jest wśród nich około 13 proc. Spożytkowanie wielkiego potencjału dziewczyn w kluczowym dla rozwoju cywilizacyjnego obszarze nowych technologii będzie bardzo pomocne dla jego rozwoju.

Program będzie realizowany na 7 najlepszych uczelniach w Polsce
Do udziału w programie zostaną zaproszone tegoroczne maturzystki oraz studentki studiów inżynierskich wybranych politechnik. W programie są: Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Łódzka, Politechnika Gdańska, Politechnika Poznańska, Politechnika Śląska, Politechnika Warszawska oraz Politechnika Wrocławska. Aplikować można już od 1 kwietnia na stronie internetowej www.stypendiadladziewczyn.pl.


W ramach programu stypendystki otrzymają wsparcie merytoryczne oraz finansowe. Znajdą się pod opieką mentorów, czyli doświadczonych pracowników firmy Intel. Uczestniczki dostaną stypendium w kwocie 12 tys. zł brutto, które pokryje część wydatków związanych ze studiami. Niektóre ze studentek zostaną zaproszone do wzięcia udziału w programie stażowym w Intel Technology Poland w Gdańsku - największym centrum R&D Intela w Europie.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.