Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podsumowało ostatnie półrocze. Resort do swoich najważniejszych osiągnięć zaliczył wzrost nakładów finansowych na naukę i nowe zasady wspierania jednostek naukowych, które są uzależnione od jakości prowadzonych badań. MNiSW w wydanym komunikacie podkreśla także, że wspólnie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju wynegocjowało rekordowe wsparcie dla badań i rozwoju w kwocie około 11 mld euro.
Wzrost wydatków na naukę oraz badania i rozwój
MNiSW wskazuje, że w budżecie na 2015 r. nakłady na naukę są wyższe niż w ubiegłym roku o 10,2 proc. Także na szkolnictwo wyższe wydatki będą większe o 900 mln zł (wzrost o 6 proc.) niż w 2014 r. Resort oraz Narodowe Centrum badań i Rozwoju wynegocjowały także największy w historii pakiet europejskiego wsparcia badań i innowacyjności.
W ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój oraz regionalnych programów operacyjnych na B+R zostanie przeznaczone około 11 mld euro. Ministerstwo zapowiada, że pierwsze konkursy w ramach POIR ogłoszone zostaną jeszcze w kwietniu, a do końca 2015 r. uruchomiona będzie większość działań w tym zakresie.
Resort przypomina, że zmieniły się także cele i zasady działania Narodowego Programu Rozwoju i Humanistyki. Nowa formuła programu składa się z trzech modułów: „Tradycja”, „Rozwój” oraz „Umiędzynarodowienie”. W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, na ten projekt zostało przeznaczone 80 mln zł.
Lepsze rozdysponowanie pieniędzy na naukę
Ministerstwo za swój sukces uważa także nowe zasady finansowania jednostek naukowych, które zaczęły obowiązywać od stycznia 2015 r. W ich ramach dotacja z budżetu państwa uzależniona jest teraz bezpośrednio od jakości prowadzonych badań i uzyskanej kategorii naukowej. Oznacza to, że zniknęła tzw. „stała przeniesienia”, która premiowała jednostki na podstawie sukcesów z przeszłości.
Obecnie ich finansowanie zależeć będzie od oceny parametrycznej. Nad jej zasadami resort prowadzi aktualnie prace. Zmiany mają m. in. lepiej uwzględniać specyfikę nauk humanistycznych. Teraz Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych konsultuje poszczególne zapisy ze środowiskiem naukowym.
Studia dla mam i za granicą MNiSW informuje też, że ponad 60 uczelni złożyło wnioski w ramach programu „Maluch na uczelni”, realizowanego wspólnie z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej. Ma on pomóc w powstaniu na polskich uczelniach żłobków i przedszkoli.
Resort przygotował także założenia programu umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego, które zostały skonsultowane ze środowiskiem. Najważniejszym jego elementem ma być program „Studia dla wybitnych”, który trafił już do sejmu. Być może w 2016 r. będą mogli z niego skorzystać pierwsi studenci. W jego ramach państwo będzie w pełni finansować studia i utrzymanie dla około 100 studentów rocznie na najlepszych zagranicznych uczelniach świata.
Ministerstwo informuje, że Sejm wyraził zgodę na ratyfikację umowy z Europejskim Obserwatorium Południowym - jedną z największych organizacji naukowych. Dzięki temu polscy astrofizycy i astronomowie będą mogli już niebawem korzystać z najlepszej światowej aparatury, a także obserwować i badać Wszechświat w gronie najlepszych badaczy.
Oprócz tego MNiSW przypomina, że resort pracował w ostatnim półroczu m. in. nad zmianami przepisów ustaw o języku polskim czy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych i edukacyjnych.