Studenci zagraniczni coraz częściej decydują się zdobyć wykształcenie w polskich szkołach wyższych. W ubiegłym roku ich liczba wzrosła o 10 tys. osób – z niecałych 36 tys. do ponad 46 tys. Oznacza to, że współczynnik umiędzynarodowienia polskich uczelni wzrósł z 2,3 do 3,1 proc. - wynika z danych GUS.
W Polsce studiują obywatele 158 krajów. Najliczniejszą grupę stanowią Ukraińcy oraz Białorusini. Duża jest również liczba osób z Norwegii, Szwecji, Hiszpanii i Turcji.
Umiędzynarodowienie uczelni to jeden z priorytetów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Resort umożliwia Polakom studiowanie i prowadzenie badań naukowych za granicą. Głównie poprzez programy „Studia dla wybitnych” czy „Mobilność plus”. Jednocześnie MNiSW ułatwia obcokrajowcom podjęcie nauki w naszym kraju. M. in. za pośrednictwem „Polskiego Erasmusa dla Ukrainy” czy zmian w ustawie o języku polskim, która ułatwia zdobywanie certyfikatów językowych.
Resort opracował również założenia „Programu umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego”. Zawierają m. in. pozyskiwanie międzynarodowych akredytacji potwierdzających jakość kształcenia. Zakłada także tworzenie nowych programów studiów w językach obcych, prowadzonych we współpracy z partnerami międzynarodowymi.