Szczyt hipokryzji? Biznesmen Paul Jones nawoływał do likwidacji nierówności, tydzień później kupił dom za 71 mln dolarów

Paul Jones najpierw ostrzegał przed zagrożeniami płynącymi z nierówności, a tydzień później kupił dom za 70 mln dolarów
Paul Jones najpierw ostrzegał przed zagrożeniami płynącymi z nierówności, a tydzień później kupił dom za 70 mln dolarów Youtube/The Chopra Well/http://tnij.org/ld5lrq0
Kilka tygodni temu legendarny finansista Paul Tudor Jones ostrzegał na konferencji TED w Kanadzie, że rosnąca przepaść pomiędzy bogatymi i biednymi doprowadzi do wojny, rewolucji lub wyższych podatków. Bogacz nawoływał do natychmiastowego usunięcia nierówności, gdy jeszcze jest to możliwe. Na Jones'a spadła teraz fala krytyki, bo jak się okazało, tydzień po przemówieniu kupił luksusową willę za bagatela… 71 mln dolarów.


Posiadłość o nazwie Casa Apava wybudowana w 1918 roku. Jest położona nad oceanem w Palm Beach na Florydzie w USA i cały jej teren liczy 6 hektarów. W przeszłości należała do innego miliardera – Ronalda Perelmana. Teraz Paul Tudor Jones odkupił ją od dewelopera Dwighta Schara. Rzecznik bogacza odmówił udzielenia komentarza w tej sprawie. Warto przy tym zaznaczyć, że 71 mln dolarów to śmieszne pieniądze, jeśli spojrzy się na majątek Jonesa - ponad 4 mld dolarów.
Przypomnijmy, że kilka tygodni temu guru światowej finansjery ogłosił, że nierówności doprowadzą do wojny, rewolucji lub większych podatków. Paul Tudor Jones mówił wówczas, że jest to nieuniknione, ponieważ zawsze tak się działo w historii cywilizacji.
Paul Tudor Jones na konferencji Ted Talk

Ta prognoza jest łatwa do przewidzenia. Luka pomiędzy najbogatszymi, a najbiedniejszymi zostanie zamknięta. Historia zawsze tak robi. To zwykle dzieje się z trzech powodów – przez rewolucję, wyższe podatki lub wojnę. Wyższe marże nie zwiększają bogactwa społecznego. Faktycznie zaostrzają nierówność dochodów, a to nie jest dobra rzecz. 10 proc. topowych amerykańskich rodzin jest właścicielami 90 proc. akcji. Kapitalizm jest oparty na sprawiedliwości…Nie jestem przeciwko postępowi. Ale proszę o uznanie, że wraz ze wzrostem zamożności lub zysków powinna przyjść, musi...większa odpowiedzialność społeczna przedsiębiorstw.

Zakup nieruchomości przez Jonesa w odniesieniu do jego wcześniejszych wypowiedzi na konferencji TED Talk wzbudził dużo kontrowersji. Jego przeciwnicy zarzucają mu obłudę, ponieważ zamiast jako pierwszy świecić przykładem, nabywa luksusową willę, która jest symbolem pogłębiających się nierówności społecznych.


Tymczasem zwolennicy miliardera argumentują, że może on robić ze swoim majątkiem cokolwiek, na co tylko będzie miał ochotę i wcale nie wyklucza to, że w kwestii nierówności ma rację.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Źródło: CNBC.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Gdzie są podatki, tam zawsze będzie szara strefa. Tak wygląda "praca na czarno" w Polsce
0 0Podwójna jakość produktów w Europie potwierdzona. Ale to nie Polacy są gorszym sortem
0 0"Zielone kłamstwo" w Polsce. Tak próbują cię nabrać wielkie firmy
0 0Buty i piłki Adidasa polecą w kosmos. Chodzi o coś więcej niż trening dla astronautów
0 0Plan Szwedów: ZERO ofiar śmiertelnych na drogach. Oto czego możemy się od nich nauczyć
0 0Wyniki finansowe Ubera znów nisko pod kreską. Inwestorzy tracą cierpliwość

INNSPIRACJE

0 0Polak rozkręcił świetny biznes w USA. Zdradza, jak radzić sobie z porażką i brakiem motywacji
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Ujawniają kulisy współpracy ze znaną siecią sklepów. Dziesiątki milionów długów i próby samobójcze
0 0Sapkowski przyznaje, że spór z CD Projektem go przerósł. "Pieniądze nic dla mnie nie znaczą"

STARTUPY

0 0Amerykańskim naukowcom się nie udało, a one to zrobiły. Tak powstały innowacyjne kosmetyki
0 0Start-up chce zasilać samochody wodą i alkoholem. Ale trochę się zapędzili