
W kategorii Innowacje zwyciężył projekt Smart Mirrors. Studenci z Poznania i Warszawy stworzyli rozwiązanie przeznaczone dla motocyklistów. Polega na umieszczeniu telefonu ze specjalną aplikacją w okolicach klatki piersiowej kierowcy, który dzięki odpowiedniej konstrukcji lusterek nie musi dopasowywać ich ustawienia w zależności od pozycji ciała – gdyż dzieje się to automatycznie. Gdy osoba prowadząca pojazd pochyla się mocniej przy większej prędkości, to aplikacja ustawia lusterka w dogodnej pozycji. Ma to znacznie zwiększyć bezpieczeństwo na drogach.
Z kolei w kategorii Projekty Społeczne zwyciężyła ekipa Toast and Brains. Studenci Politechniki Białostockiej przygotowali projekt Photon. Jest to innowacyjny system, który uczy dzieci programowania i logicznego myślenia poprzez zabawę. Polega na wykorzystaniu małego robota, zintegrowanego ze smartfonem, tabletem lub komputerem. Urządzenie pozwala także wziąć udział w interaktywnych grach z innymi użytkownikami. Każdy Photon rośnie wraz z jego właścicielem. Poprzez zdobywanie nowych umiejętności i zdolności zwiększa swoje możliwości.
Natomiast zwycięzcami w kategorii Gry okazał się zespół Serious English Name. Drużyna z Uniwersytetu Łódzkiego zgłosiła do konkursu grę Bandbarian. Rozgrywka polega na śledzeniu losów wojownika podczas jego misji, tak aby stać się silniejszym. Do osiągnięcia tego celu gracz musi ćwiczyć razem z postacią. Gra śledzi jego wyniki za pośrednictwem specjalnej opaski Fitbit i przekłada je na postęp wojownika w grze. W ten sposób zarówno gracz, jak i jego wirtualny partner wspólnie dążą do lepszej kondycji.
W tegorocznych projektach konkursowych, obok innowacyjnego wykorzystania technologii poszukiwaliśmy przede wszystkim biznesowego potencjału przedstawionych rozwiązań. Studenci pokazali, że coraz lepiej rozumieją wymogi rynkowe i potrafią przyciągnąć zainteresowanie inwestorów. Dzisiejsze finały pokazały dobitnie, że udział w Imagine Cup to dla studentów nie tylko okazja do skonfrontowania swojego projektu z oczekiwaniami potencjalnych inwestorów, ale także zdobycie ważnego doświadczenia na drodze do założenia własnego biznesu.
Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl