
Mężczyźni negocjują mocniej od kobiet. Z kolei w przypadku kobiet negocjowanie bywa niewskazane. Nie negocjujemy z kandydatami w ramach naszego procesu rekrutacyjnego. Podajemy ofertę, która naszym zdaniem jest sprawiedliwa. Jeśli zależy ci na inwestycjach to możesz poświęcić trochę wynagrodzenia na rzecz akcji, ale nie będziemy nagradzać ludzi większym wynagrodzeniem tylko dlatego, że są lepszymi negocjatorami. Czytaj więcej
Marcin Luziński, ekonomista BZ WBK, doktorant Kolegium Analiz Ekonomicznych SGH i członek zespołu, który zwyciężył w zeszłorocznym Pucharze Świata negocjacji The Negotiation Challenge stwierdza, że kwestia negocjacji w biznesie nie jest taka oczywista. – Z jednej strony wydawać się może, że to krok w dobrą stronę, ale z drugiej pracodawca może w ten sposób wiązać sobie ręce i blokować dostęp do tych najlepszych pracowników – mówi w rozmowie. – Wynagrodzenie to wciąż odzwierciedlenie umiejętności na rynku pracy.
– Gdyby miała funkcjonować zasada braku negocjacji wynagrodzenia w rozmowie o pracę, to od pracodawcy należałoby wymagać pełnej transparentności dotyczącej pensji pracowników, a także jasnej polityki wynagrodzeń i podwyżek – mówi Kosy. – Obawiam się, że na to nie moglibyśmy liczyć.
Według Ellen Pao takie negocjacje jednak nie powinny właśnie miejsca, a określenie odpowiedniej wartości pracownika stoi po stronie pracodawcy. Jednak Reddit znany jest z tego, że sprawiedliwie traktuje swoich pracowników i stawia na różnorodność. Nowa polityka firmy miałaby jeszcze bardziej zapobiec dyskryminacji, np. ze względu na płeć. Krzysztof Kosy nie wierzy jednak w słabsze warunki negocjacyjne pań. – To zależy od bardzo wielu czynników. Często kobiety okazują się o wiele lepszymi negocjatorkami – stwierdza.
Z drugiej strony, może to, że kobiety nie podkreślają przesadnie swoich zalet i nie nadymają ego, nie jest wcale ograniczeniem? Może to jest inny, bardziej szczery i otwarty sposób na mówienie o sobie na rynku pracy. Może zarówno kobiety jak i mężczyźni lepiej czuli by się aplikując na stanowisko, za które wynagrodzenie byłoby po prostu znane. I jasne by było, czy mają odpowiednie kompetencje, aby swoją przyszłą pracę dobrze wykonywać. Za proste? Świat kobiet, opisany przez ich tzw. "ograniczenia" wydaje się być w tym przypadku prostszy i bardziej przyjazny.
Napisz do autora: adam.turek@innpoland.pl