Oto 6 branż, w których do 2020 r. i w kolejnych latach absolwenci powinni móc liczyć na możliwość podjęcia pracy i uzyskania wysokich zarobków.
6. Służba zdrowia/przemysł medyczny
Z prognoz IbisWorld wynika, że ta branża wzrośnie od teraz do 2020 r. o 19,5 proc. Przemysł medyczny ma częściowo skorzystać na starzeniu się społeczeństwa, które będzie potrzebować więcej usług zdrowotnych w kolejnych latach.
5. Budownictwo
Tysiące nowych absolwentów studiów inżynierskich będzie mogło w najbliższych 5 latach liczyć na znalezienie atrakcyjnej pracy. Szczególnie w związku z wyższymi wydatkami rządowymi na infrastrukturę – z tego powodu branża do 2020 r. ma wzrosnąć o 19 proc.
4. Doradztwo w zakresie zarządzania
Autorzy raportu wskazują, że gdy rozwija się gospodarka i wzrasta rentowność przedsiębiorstw, to więcej pieniędzy inwestują one w przygotowanie różnego rodzaju strategii, raportów itd. Ma to stanowić szansę dla wszelkich doradców oraz konsultantów biznesowych – przewidywany wzrost ma wynieść 18 proc.
3. Rachunkowość
Wraz z przyspieszeniem gospodarki i wzrostem liczby inwestycji, audytorzy mają mieć pełne ręce roboty. Dodatkowo w związku z postępującą globalizacją zwiększy się liczba transakcji transgranicznych dokonywanych przez korporacje. Dlatego szczególnie na rynku maja być rozchwytywani specjaliści posiadający wiedzę o standardach rachunkowości w różnych krajach. IbisWorld przewiduje, że do 2020 r. wzrost w tej branży wyniesie 17 proc.
2. Technologie bezprzewodowe
Raport przewiduje, że w latach 2015-2020 duże szanse na znalezienie atrakcyjnej pracy będą mieli specjaliści technologii bezprzewodowych. Przyczynić do tego ma się przede wszystkim wzrost popytu wśród konsumentów na takie urządzenia jak smartfony czy tablety. W ciągu najbliższych 5 lat ta branża ma wzrosnąć o 16 proc.
1. Rozwój oprogramowania
Programiści od kilku ładnych lat nie mogą narzekać na brak zajęcia i wysokie zarobki. Jednak analitycy IbisWorld wskazują, że w najbliższych 5 latach aż o 37,6 proc. zwiększy się zapotrzebowanie na informatyków specjalizujących się w tworzeniu aplikacji mobilnych – wobec 15,5 proc. wzrostu w odniesieniu do całej branży. Wynagrodzenia w tej branży mają cały czas rosnąć.