
Kamera w smartfonie może posłużyć do wykrycia raka szyjki macicy oraz zakażeń wirusem HPV, które sprzyjają tej chorobie. Taką metodę diagnostyki z myślą przede wszystkim o ubogich krajach w Afryce, których nie stać na tradycyjne metody, opracował Ralph Weissleder z Massachusetts General Hospital w Bostonie – donosi pismo PNAS.
REKLAMA
Wymyślona przez naukowców metoda, nazwana systemem D3 (digital diffraction diagnosis system), wykorzystuje holografię cyfrową. Polega na rekonstrukcji trójwymiarowych obrazów komórek na podstawie wzorów dyfrakcyjnych. Uczeni użyli mikroskopijnych kuleczek o średnicy około 5 milionowych części metra (mikrometrów), które łączą się z cząsteczkami będącymi np. markerami charakterystycznymi dla nowotworu lub wirusa brodawczaka ludzkiego. W takim przypadku cząsteczki, które pochodzą z próbki pobranej od pacjenta, dadzą inne wzory dyfrakcyjne światła.
Z kolei gdy mikrogranulki już przylgną do komórek, próbka jest wkładana do przystawki przymocowanej do smartfona. Następnie zostaje oświetlona za pomocą diody, a tworzące się wzory dyfrakcyjne rejestruje kamera. Pozyskane w ten sposób dane umożliwiają rekonstrukcję obrazu komórek. W takim przypadku im więcej jest widocznych migrogranulek, tym wzrasta ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy. Cała procedura przeprowadzenia badania tą metodą zajmuje 45 minut, a kosztuje zaledwie 1,80 dolara.
Jak podkreślają naukowcy, opracowana przez nich metoda wykrywa ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy oraz obecność wirusa HPV z równie dużą dokładnością, co tradycyjne testy. Badania przeprowadzone przy użyciu smartfona potwierdziły wystąpienie komórek nowotworowych u 4 osób, a wykluczyły u kolejnych 4 pacjentów. Wyniki były identyczne, jak te wykonane konwencjonalną metodą diagnostyczną.
Aktualnie Ralph Weissleder zamierza w Botswanie testować wykrywanie nowotworów związanych z zakażeniem wirusem HIV za pomocą swojej metody. W przyszłości ma być ona wykorzystywana nie tylko w biednych państwach, ale również na większą skalę. Po jej udoskonaleniu wystarczyłoby pobranie z palca kropli krwi, aby lekarz w krótkim czasie mógł uzyskać wynik testu.
Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl
Źródło: Newscientist.com
