Polska Grupa Energetyczna zawarła wczoraj umowę z trzema dużymi polskimi koncernami energetycznymi. W jej wyniku Enea, KGHM oraz Tauron nabędą udziały w spółce PGE EJ 1. Przedmiot transakcji będzie odpowiedzialny za przygotowanie i realizację inwestycji, która będzie polegać na budowie i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej o mocy około 3 tys. MW. Każda z trzech spółek za 10 proc. udziałów (łącznie 30 proc.) ma zapłacić PGE po 16 mln zł.
Wszystkie strony umowy, w zależności od proporcji posiadanych w niej udziałów, mają finansować działania we wstępnej fazie projektu. W jej ramach m. in. mają zostać wyłonieni potencjalni partnerzy (w tym strategiczny), dostawcy technologii czy paliwa jądrowego.
Planowane jest również pozyskanie finansowania dla tego przedsięwzięcia, a także dostosowanie spółki PGE EJ 1 do roli przyszłego operatora elektrowni jądrowej. To właśnie ten podmiot miałby w przyszłości odpowiadać za jej bezpieczną eksploatację. Z kolei kolejne decyzje co do dalszego uczestnictwa poszczególnych firm w projekcie mają zapaść po zakończeniu fazy wstępnej.
W Polsce mają powstać 2 elektrownie jądrowe
Zdaniem Dariusza Marca, wiceprezesa PGE ds. rozwoju Polska potrzebuje wybudować elektronie jądrowe w związku z polityką klimatyczną UE, która przewiduje redukcję emisji dwutlenku węgla. W naszym kraju planuje się, że powstaną 2 tego typu inwestycje o łącznej mocy około 6 tys. MW. Koszt budowy 1 MW w elektrowni jądrowej jest około 2-3 razy droższy niż w konwencjonalnej.
Jak wynika z upublicznionej w maju ubiegłego roku strategii PGE, za 2 lata nastąpi podjęcie decyzji w sprawie budowy elektrowni jądrowej. Z kolei rząd w styczniu 2014 r. przedstawił program, z którego wynika, że w latach 2017-2018 zostanie wykonany projekt techniczny oraz uzyskanie wymaganych przez prawo decyzji i opinii.
Natomiast budowa pierwszego bloku jądrowego ma wystartować w 2020 r. i zostać zakończona w 2024 r. W tym czasie mają także ruszyć prace nad powstaniem kolejnych bloków i elektrowni jądrowych. Z zapowiedzi PGE EJ 1 wynika, że wstępna lokalizacja pierwszej tego typu inwestycji w Polsce może być wskazana w okolicach 2017 r.