Polska broń niczym blastery z Gwiezdnych Wojen nadchodzi. Mikrofalowa, laserowa i elektromagnetyczna

Polskie firmy pracują nad bronią podobnej do tej, jakiej używali szturmowcy z Gwiezdnych Wojen.
Polskie firmy pracują nad bronią podobnej do tej, jakiej używali szturmowcy z Gwiezdnych Wojen. Foto:123rf.com
W Gwiezdnych Wojnach szturmowcy używali pistoletów i karabinków nazywanych blasterami. Złośliwi powiedzieliby, że nasi naukowcy zapatrzyli się w dzieło George Lucasa i teraz pracują nad udoskonaleniem tej super broni. W pewnym sensie rzecz jasna - w Polskich firmach trwają prace nad nowymi generacjami uzbrojenia. W tym: impulsowym działem elektromagnetycznym, systemach laserowych i mikrofalowej broni obezwładniającej. Budżety projektów to 400 mln zł.

– Jeśli wszystko pójdzie pomyślnie, zamiast pociskami będziemy strzelać wiązkami fotonów – twierdzi Ryszard Kardasz, prezes Przemysłowego Centrum Optyki. Broń nie tylko ma być nowoczesna ale i humanitarna. Może obezwładniać bądź unieruchomić przeciwnika, bez robienia mu krzywdy.

Z kolei ekspert ds. uzbrojenia Andrzej Walentek podkreśla: – Można ją będzie wykorzystywać nie tylko w działaniach wojennych, ale również np. do uspokojenia agresywnych kiboli po meczu – mówi. To nie wszystko. Nowe rozwiązania będą w stanie unieruchomić pojazdy, jak również sparaliżować łączność, systemy dowodzenia czy zakłócić systemy kierowania ogniem.

Zamiast pocisków fotony
Polskie firmy pracują już od pewnego czasu nad technologią broni przyszłości. Wszystko w ramach konkursu ogłoszonego przez NCBiR na opracowanie systemów walki z użyciem energii skierowanej. Wspomniane 400 mln złotych trafiło do podziału pomiędzy kilka zakładów przemysłowych i uczelni. Nad uzbrojeniem, które wypisz wymaluj przypomina pistolety i karabiny jakimi dysponowali szturmowcy w Gwiezdnych Wojnach, pracują inżynierowie i naukowcy między innymi w zakładach amunicyjnych Mesko w Skarżysku – Kamiennej, Zakładach Mechanicznych Tarnów i Przemysłowym Centrum Optyki w Warszawie.


Do pracy zaprzęgnięto też uczelnie, w tym Wojskową Akademię Techniczną. Chodzi o wybudowanie między innymi impulsowego działa elektromagnetycznego, systemów laserowych i mikrofalowej broni obezwładniającej. Prognozuje się, że okres ich realizacji będzie wynosił od 6 do 10 lat. Nad taką bronią pracują między innymi firmy w USA.
Obezwładnić terrorystów
– Nową broń do rażenia elektromagnetycznego będzie można wykorzystać zarówno w warunkach pokoju i wojny, np. do zwalczania działań terrorystycznych bez robienia krzywdy zakładnikom. W warunkach wojennych nie wyklucza się użycia broni parzącej, w celu wyparcia jednostek przeciwnika z określonego obszaru. Bezsprzecznie należy uznać, iż realizacja programu dostarczy możliwości do wzrostu konkurencyjności Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej na arenie międzynarodowej – czytamy w założeniach do programu „Nowe systemy uzbrojenia i obrony w zakresie energii skierowanej”.

Jednak polscy inżynierowie nie tylko tworzą nową broń, ale również już teraz zastanawiają się jak się przed nią bronić. Głównie chodzi o unikniecie ataku elektromagnetycznego, zabezpieczenie urządzeń radiolokacyjnych oraz załogowych i bezzałogowych obiektów, takich jak drony, samoloty czy roboty. – Należy się cieszyć, że polskie firmy wybiegają myślami w przyszłość i tworzą nowe technologie. To krok do przodu i trzeba za nie trzymać kciuki. Byle na końcu nie okazało się, że zamiast broni przyszłości w tajnych hangarach zbudowali Sokoła Millenium – mówi z uśmiechem Andrzej Walentek.

Napisz do autora: dariusz.rembelski@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.