W 2014 r. w trakcie piłkarskich mistrzostw świata w Brazylii, Juliano Pinto kopnął piłkę, która następnie poturlała się kilka metrów do przodu. W tym wydarzeniu nie byłoby nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że… jest on teraz całkowicie sparaliżowany od pasa w dół. Jednak dzięki wykorzystaniu egzoszkieletu, Pinto mógł przez chwilę samodzielnie sterować swoim ciałem. Teraz dzięki rehabilitacji odbytej przy użyciu tego samego urządzenia, czucie w nogach oraz zdolność poruszania mięśniami odzyskało 7 kolejnych całkowicie sparaliżowanych od pasa w dół osób.
Odzyskanie własnego czucia
Działanie maszyny polega na tym, że za pośrednictwem specjalnej czapeczki wyposażonej w elektrody wyczuwające aktywność mózgu, pacjent może przesyłać sygnały do konkretnych elementów urządzenia zamontowanych na ciele, które dzięki temu wprawia w ruch. Udany eksperyment przeprowadzony w trakcie ubiegłorocznego mundialu sprawił, że do Pinto dołączyło 7 kolejnych osób.
Efekty terapii egzoszkieletowej pod przewodnictwem grupy Walk Away Project przeszły najśmielsze oczekiwania - 7 z 8 uczestniczących w niej osób ma całkowicie przerwany rdzeń kręgowy. Każda z nich po odbyciu około 1100 godzin rehabilitacji twierdzi, że ponownie zaczyna mieć wrażenie odzyskania czucia w dolnych partiach ciała.
„Oszukiwanie” organizmu
Jak wyjaśniają twórcy terapii, rehabilitacja polega na „przekonywaniu” swojego ciała do ponownego wykonywania pewnych czynności. Chodzi o to, że jeżeli mięśnie i nerwy nie są używane, to stopniowo zanikają. Ale połączenie sygnałów dźwiękowych z robotyką umożliwia wprawienie kończyn w ruch. Jest to swojego rodzaju „oszukiwanie” organizmu, który rozpoczyna proces aktywowania i zmuszania do pracy nieużywanych komórek nerwowych.
Naturalnie to początek drogi do całkowitego wyleczenia bardzo poważnego paraliżu. Pacjenci nie mogą jeszcze stanąć na własnych nogach. Jednak jak przekonują pomysłodawcy egzoszkieletu, odzyskanie przez chorych, choćby częściowo czucia w tak trudnych przypadkach daje duże nadzieje, że jest to przełom we współczesnej medycynie.