Ministerstwo Finansów przewiduje, że Bank Gospodarstwa Krajowego oraz spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe w potencjalne przedsięwzięcia powiązane z europejskim planem Jeana Claude’a Junckera zaangażują się do kwoty 8 mld euro. Tak stwierdził wczoraj szef resortu Mateusz Szczurek w trakcie wspólnej konferencji prasowej z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Jyrki Katainenem.
Na razie tylko 5 krajów chce finansowo dołączyć do EFIS
Zdaniem Mateusz Szczurka te środki zostaną zwiększone przez pozostałych inwestorów - zarówno prywatnych, którzy odgrywają kluczową rolę w całej operacji, jak i z funduszu europejskiego. Dzięki temu Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych (EFIS) będzie również wzmacniać swoje inwestycje w Polsce. W opinii ministra finansów jest to wkład naszego kraju w coś, co można nazwać polską platformą w ramach programu inwestycyjnego dla Europy.
Tymczasem do tej pory jedynie 5 państw UE zadeklarowało, że będą wspierać finansowo inicjatywy realizowane w ramach EFIS przy użyciu swoich banków rozwojowych. Są to Francja, Hiszpania, Luksemburg, Niemcy oraz Włochy.
Szef resortu finansów wcześniej zapowiadał, że podmiotem odpowiedzialnym za zaangażowanie Polski w plan inwestycyjny będzie BGK. Jednocześnie podkreślił, że decyzja o udziale finansowym naszego kraju jeszcze nie została podjęta. Z kolei wiceprzewodniczący KE Jyrki Katainen stwierdził, że Polska gorąco popiera plan inwestycyjny i spodziewa się on interesującej dyskusji i pomysłów na zacieśnienie współpracy przy jego realizacji.
Zarzuty Bartłomieja Sienkiewicza nieuzasadnione
Dotychczas BGK i spółka PIR sfinansowały 100 projektów infrastrukturalnych na łączną kwotę ponad 23 mld zł. Do tego Bank miał ułatwić MSP dostęp do kredytów inwestycyjnych i obrotowych na sumę ponad 30 mld zł. Teraz PIR ma zacząć zarządzać środkami, które pozostają do dyspozycji BGK. W opinii prezesa BGK Dariusza Kacprzaka ma to ułatwić wspólne poszukiwanie projektów przez oba podmioty.
Przypomnijmy, że plan szefa KE Jeana Claude’a Junckera zakłada uruchomienie publicznych i prywatnych inwestycji w kwocie przynajmniej 315 mld euro w latach 2015-2017. W takim przypadku EFIS miałby być zarządzany przez Komisję oraz Europejski bank Inwestycyjny. Oba podmioty wspólnie zapewnią jego kapitał początkowy.