Cyberpracownicy i cyberzawody - to szykuje pokoleniu rozpoczynającemu dziś naukę w szkołach przyszły rynek pracy. Jak informuje Microsoft, ponad 60 proc. dzieci rozpoczynających obecnie edukację, będzie pracowało w zawodach jeszcze nieistniejących, a większość nowych miejsc pracy będzie wymagała od kandydatów podstawowych umiejętności cyfrowych. W jakim fachu zatem może w przyszłości pracować dzisiejszy siedmiolatek?
Obecnie dyspozytorzy mocy w sieciach energetycznych, zarządzają system dyspozycji energii do odbiorców. Mowa tu o zarządzaniu sieciami cieplnymi, wodnymi i parowymi. Do zadań dyspozytora należą m.in.: lokalizowanie nieszczelności sieci cieplnej przy pomocy podległych służb, koordynacja działań w czasie awarii, korygowanie temperatur grzania wody sieciowej, przełączeń sieci cieplnej na podległym danej eletrowni obszarze czy też sterowanie pracą sieciowych przepompowni.
W przyszłości, ze względu na malejące źródła tradycyjnych złóż, prawdopodobnie większość sieci energetycznych będzie się opierać na paliwie jądrowym i będzie potrzebować wykształconych ludzi do pracy w atomowych fabrykach mocy.
Pilot dronów
Wszelkie prognozy dotyczące maszyn przyszłości wskazują na wyparcie z rynku obecnych samolotów z kapitanami i stewardesami na pokładzie, na rzecz maszyn bezzałogowych, sterowanych zdalnie. Do obsługi takich dronów będą jednak wciąż potrzebni ludzie, zarówno do pilotowania nimi, kontroli ich funkcjonowania w przestrzeni powietrznej, konstruowania nowych modeli tychże, jak i do serwisowania maszyn. Komisja ds. UE w Wielkiej Brytanii szacuje, że do 2050 r. w tej branży znajdzie zatrudnienie minimum 150 tys. osób.
Kontroler lotów kosmicznych
Zapewne i ten zawód w końcu wejdzie w życie. Skoro już dziś najbogatsi ludzie na świecie mogą wykupować sobie podróże w kosmosie, prawdopodobnie ta usługa, podobnie jak wiele innych do tej pory na rynku nowych technologii, zacznie być dostępna dla szerszego grona odbiorców.
Projektant sztucznej inteligencji i nanoprogramator
To specjaliści od tworzenia sztucznych umysłów i ich zastosowania w życiu oraz biznesie.
Kontroler pogody
Inżynier specjalizujący się w tworzeniu mikroklimatu i zarządzaniu nim.
Architekt przyszłości
Osoba projektująca nieograniczone ilości wirtualnych budynków na potrzeby reklamodawców i nabywców detalicznych tak, by ci mogli na nich reklamować swoje produkty.
Ekolikwidator
Spec od usuwania skutków katastrof, smogów, zanieczyszczeń wód, a jednocześnie również eliminator hałasu.
Cyberkustosz
Będzie umożliwiał zwiedzanie graficznych przestrzeni przy pomocy programów komputerowych.
Rewilder
Spec, który będzie odbudowywać naturalne, dzikie środowisko na terenach zindustrializowanych. To specjalista, którego zadaniem będzie neutralizacja szkód spowodowanych przez uprzemysłowione społeczeństwo i niejako uzdrawianie środowiska naturalnego poprzez właściwą gospodarkę śmieciami, miejskimi ruinami, rewitalizacją terenów poprzemysłowych.
Jego rolą będzie także ścisła współpraca z biorolnikami, potrafiącymi zastępować rolnictwo oparte na chemii systemami permakulaturowymi.
Telechirurg
Ekspert, który nie tylko będzie potrafił leczyć, ale także będzie się znał na mechatronice, robotyce i technologiach telekomunikacyjnych. Jego zadaniem będzie wykonywanie operacji na odległość za pomocą zdalnego sterowania maszynami znajdującymi się w miejscu, gdzie przebywa pacjent.
Designer śmieci
Specjalista od upcyklingu. Jego zadaniem będzie tworzenie nowych produktów ze śmieci.
Oswajacz śmierci
Lub inaczej projektant przejścia – osoba, która będzie pełnić rolę terapeuty dla osób starszych, ale ukierunkowanego na oswajanie ludzi z procesem starzenia się i pogodzenie się z koniecznością odejścia.
Biorąc pod uwagę fakt starzenia się społeczeństw, a jednocześnie wydłużania się życia, rośnie zapotrzebowanie na osoby, które będą zajmować się pomocą terapeutyczną dla seniorów.
Oswajacz śmierci
W 2030 roku roboty będą odgrywać większą rolę w zapewnieniu opieki domowej i usług niż obecnie - twierdzą naukowcy i futuryści. Dlatego też będą potrzebni ludzie, którzy po pierwsze pomogą klientom w doborze najbardziej dostosowanej do ich potrzeb maszyny, a po drugie nauczą go jak w pełni wykorzystać jej możliwości w domu.
Nostalgist
Projektant wnętrz na podstawie wspomnień. Nostalgist ma się specjalizować w projektowaniu przestrzeni mieszkalnej dla emerytów, np. w domach spokojnej starości, tak by była ona dopasowana do indywidualnych potrzeb rezydentów, ale opartych o wspomnienia z ich ulubionej dekady.
MultiDJ
To nie tylko remixer muzyczny, ale ogólnie medialny. Człowiek orkiestra w nowoczesnym stylu. Będzie musiał umieć remiksować przekazy audio i video w produkty, na jakie zapotrzebowanie złoży jego klient, a bazujące na rozszerzonej rzeczywistości materialnej. Osoba MultiDJ’a będzie zatrudniania przy tworzeniu kampanii marketingowych, do konstruowania narzędzi edukacyjnych, weselnych fotomontaży, i innych zastosowań w obszarze rozrywki i jedynych w swoim rodzaju doświadczeń.
Minimalizer
Inaczej projektant uproszczeń lub ekspert od prostoty. Osoba specjalizująca się w usprawnianiu działań spółek, firm, zakładów pracy, poprzez upraszczanie czynności, minimalizację działań administracyjnych czy biurokratycznych, redukcję procesów służących osiągnięciu określonych celów.
Audytor ekosystemu
Specjalista w dziedzinie budowy lokalnych ekosystemów, ich mocnych i słabych stron, oraz tworzonych w nich relacji. Będzie jednocześnie analitykiem, doradczą i lekarzem tychże systemów.
Cybersecurity officer
Ochroniarz, który będzie monitorował okolicę na ekranie telewizora, na którym pojawiać się będzie obraz przekazywany tam przez oblatujące sąsiedzkie tereny drony.
Aquaponic Farmer
Ponieważ w przyszłości powszechna stanie się uprawa roślin systemem aquaponicznym. Niezbędni staną się więc specjaliści dbający o uprawy i nadzorujący ten proces w miastach, czy prywatnych rezydencjach.
Grywalizator
Ekspert od wykorzystania mechaniki tej znanej z gier fabularnych czy komputerowych, do modyfikowania zachowań ludzi w rzeczywistości, w sytuacjach grami nie będącymi. Jego rolą będzie zwiększanie zaangażowania ludzi przez wykorzystanie logiki gry.
Przygodnik
Lub inaczej projektant przygód. Jego zadaniem będzie organizacja ekscytującej rozrywki dla ludzi, w tym wypraw turystycznych do odległych zakątków Ziemi i kosmosu.
Co możesz zrobić już dziś, by przygotować swoje dziecko do wejścia na rynek pracy?
1. Zwiększ liczbę godzin szkolenia praktycznego w kierunku dualnego nauczania.
2. Zadbaj o to, by w nauczaniu twojego dziecka było więcej praktyki i kształtowania rzeczywistego modelu pracy.
3. Dobieraj starannie wykwalifikowanych nauczycieli i instruktorów, których specjalizacje są dostosowane do wymogów kształcenia zawodowego.
4.Zadbaj o rozszerzenie umiejętności praktycznych i teoretycznych w nauczaniu dziecka o dodatkowe kompetencje miękkie, umiejętności interpersonalne, pracy w grupie, podejmowania decyzji i motywację do działania.
5. Nie skupiaj się tylko na bieżącym kształceniu swojej latorośli, skup się na planowaniu strategicznym jego kariery.
6. Zanim zaczniesz kształcić dziecko w oparciu do system dualny, upewnij się, że zyskało ono naprawdę solidne podstawy z matematyki, fizyki i języków obcych.
8. Regularnie upewniaj się, że po kolejnym etapie nauczania twoje dziecko zyskało faktycznie realne, praktyczne umiejętności i potrafi z nich właściwie korzystać. Jeśli dostrzeżesz braki, uzupełniaj je na bieżąco.
9. Zadbaj o specjalizację. Dobrze, aby dziecko oprócz wiedzy ogólnej, już od najmłodszych lat specjalizowało się w określonym kierunku. Dzięki temu z pewnością będzie miało większe szanse zaistnienia na przyszłym rynku pracy.