W porównaniu z dotychczasowymi jest cichsza, wydajniejsza, nie zakłóca pracy lokalnych systemów radarowych, sygnałów radiowo-telewizyjnych, nie stanowi zagrożenia dla ptaków czy nawet owadów. Ta polska turbina wiatrowa o nietypowej, bo pionowej osi obrotu opracowana przez krajową firmę, ma rewelacyjną wydajność. Konstruktorzy twierdzą, że jest najlepsza na świecie w swojej klasie.
Firmę założyli inżynierowie, trochę pasjonaci specjalizujący się w aerodynamice i turbinach wiatrowych. Na swojej stronie internetowej chwalą się, że jest ona najlepsza na świecie w swojej klasie.
W odróżnieniu od tych wiatraków do produkcji energii elektrycznej, które można spotkać na polskich polach, ta różni się konstrukcją. Wszystko za sprawą łopatek, które ustawione są pionowo w stosunku do osi obrotu. To oczywiście nic nowego, tego rodzaju rozwiązania można było stosować od lat, były one jednak bardzo kosztowne. Turbina z Polski ma zaś rewelacyjną wydajność.
Dla małych i średnich
Lata doświadczeń w dziedzinie produkcji turbin, połączone z wiedzą ekspercką w dziedzinie aerodynamiki, pozwoliły stworzyć rewolucyjną turbinę z pionową osią obrotu - ANew-S1. Jest przeznaczona dla użytkowników indywidualnych oraz niewielkich firm i gospodarstw rolnych.
W stosunku do dotychczasowych rozwiązań nowa turbina wyróżnia się wyższą efektywność przy niskiej oraz średniej prędkości wiatru. Z uwagi na małą prędkość obrotową, nie stanowi zagrożenia dla ptaków oraz nie zakłóca pracy radarów i innych urządzeń elektronicznych. Co ważne, prędkość wiatru za turbiną odnawia się dwa razy szybciej, niż w przypadku turbin wiatrowych o poziomej osi obrotu, co pozwala na zwiększenie zagęszczenia turbin na farmie wiatrowej, obniżając koszty infrastruktury i gruntu.
Rewelacyjna wydajność
Została zaprojektowana z myślą o osiągnięciu największej wydajności przy niskiej oraz średniej prędkości wiatru, od 3 do 9 m/s. ANew–S1 osiąga niesamowitą wydajność energii wiatrowej – do 70 proc., nawet po uwzględnieniu strat mechanicznych i energetycznych. Przy małej oraz średniej prędkości wiatru ANew–S1, produkuje więcej energii, niż porównywalne konkurencyjne elektrownie wiatrowe.
Dzięki niskiej prędkości łopat urządzenie jest jedną z najcichszych turbin na rynku, doskonale nadającą się do zasilania gospodarstw wiejskich oraz domów mieszkalnych. Wysokość wieży, na której jest osadzona konstrukcja, wynosi 14.5 m, co pozwala zachować bez zmian dotychczasowy krajobraz i ominąć niektóre regulacje prawne, dotyczące prywatnych elektrowni wiatrowych.
Od 72 tys. dolarów
Turbina może być sprzedawana w zależności od konfiguracji z zestawem baterii akumulatorowych lub z zintegrowanym systemem solarnym. Jej cena zaczyna się od 72 tys dolarów.
ANew Institute to nie tylko firma produkująca turbiny ale również ośrodek badawczo rozwojowy z własnymi technologiami. Właśnie dzięki temu udało się jej podjąć współpracę z AGH, czy tez pozyskać środki na rozwój z NCBiR.