W sklepie kupujesz specjalny rodzaj blachy. Bierzesz ją pod pachę, a potem w domu za pomocą zwykłej pompki napełniasz powietrzem i… mebel gotowy. Może to być stołek czy krzesło. Wszystko dzięki oryginalnej metodzie wymyślonej przez Oskara Ziętę.
Ta metoda ma specjalną nazwę: to technologia FiDU (z niem. Freie – Innen – Druck – Umformung), opracowanej przez Oskara Ziętę. Polega to na tym, że kawałki stalowej blachy tnie się za pomocą lasera, a następnie łączy się przy pomocy specjalnego spawu. Potem są formowane i dmuchane powietrzem. Nie potrzeba ani drogich narzędzi czy maszyn do produkcji matryc.
Ploop z Polski
Dzięki tej technologii na początku powstawały dosyć proste formy: ławka, krzesło czy taboret. Pierwszy na rynek trafił taboret Plopp - może udźwignąć do dwóch i pół tony obciążenia - i krzesło Chippensteel. Plopp produkowany jest w Polsce, ale sprzedawany przez duńska firmę Hay.
– Pracowałem nad tym żeby z cienkich elementów, jakimi są blachy, stworzyć w pełni wartościowy element konstrukcyjny. W końcu pomyśleliśmy o spawaniu dwóch blach razem i napompowywaniu ich poprzez wentyl. Okazało się, że taki element jest bardzo stabilny i ma niesamowity kształt – wspomina Zięta. Brytyjski magazyn "Wired” nazwał projekty Zięty "meblami przyszłości”.
Mosty, turbiny
Jednak projektant myśli o wykorzystaniu swojej technologii także w innych dziedzinach. Na jego stronie internetowej można obejrzeć małą turbinę wiatrową. Powstał też prototyp mostu. Bardzo ważną zaletą technologii jest to, że dane przedmioty można produkować w bardzo krótkich seriach, bez dużych nakładów finansowych.
Nie jest wykluczone, że z czasem za pomocą tej metody uda się produkować ręcznie samochody czy nawet domy. Rzecz w tym, że technika FiDU powoduje, że konstrukcja jest nie tylko wytrzymała, ale i niepowtarzalna. Blacha za każdym razem wygina się odrobinę inaczej, dzięki czemu powstają unikatowe wyroby artystyczne. Może właśnie dlatego Oskar Zięta błyskawicznie zrobił furorę w świecie designerskim.
Błyskawiczna kariera
Jego prace można zobaczyć od Koreii przez Tajwan, Brazylię aż po Nowy York czy Berlin. Są wszędzie tam gdzie są sklepy z desingiem. Ale nie tylko - twory z blachy wystawione są w muzeach takich jak chociażby Pinakothek der Moderne w Monachium czy Centre Pompidou w Paryżu.
Twórca technologii jest laureatem konkursu Red Dot Award. W 2000 roku Oskar Zięta ukończył studia architektoniczne na Politechnice w Szczecinie, a następnie uzyskał stypendium w Szwajcarskim Instytucie Technologicznym ETH w Zurychu i rozpoczął studia podyplomowe w katedrze Computer Aided Architectural Design.