6,7 mld dolarów musi zapłacić budżetowi USA słynny multimiliarder George Soros. Finansista wykorzystał lukę w prawie, która umożliwiała mu odroczenie płacenia podatków od opłat wnoszonych przez klientów należącego do niego funduszu. Jak wynika z informacji irlandzkich służb, dzięki temu mechanizmowi, który pozwalał uniknąć konieczności płacenia daniny amerykańskiej skarbówce, na koncie firmy Soros Fund Managment zgromadzono 13,3 mld dolarów. Jednak najbardziej w całej tej sprawie może bulwersować fakt, że Soros od lat nawoływał do konieczności…podwyższenia podatków.
Adwokat Sorosa dolewa oliwy do ognia
Cała sprawa zaczyna się w 2008 r. Wtedy były prezydent USA George W. Bush podpisał ustawę, która zamknęła lukę prawną wykorzystywaną przez fundusze hedgingowe. Zakładały one liczne spółki zagraniczne, za pośrednictwem których omijano konieczność płacenia podatków amerykańskiemu fiskusowi. Z prognoz Kongresu wynika, że dzięki nowym przepisom w ciągu najbliższych 10 lat do budżetu Stanów Zjednoczonych wpłynie 25 mld dolarów.
Oznacza to, że przez zastosowanie nowych stawek do rozliczeń międzyokresowych przychodów – Soros będzie musiał uregulować zaległości podatkowe w kwocie 6,7 mld dolarów. Sam multimiliarder na razie nie komentuje całej sprawy. Jednak oliwy do ognia dolał jego adwokat James Sitrick, który stwierdził:
Najpierw ucieczka do Irlandii, a potem na Kajmany
Jak wynika z informacji „Bloomberga”, Soros na tydzień przed wejściem w życie niekorzystnych dla niego zmian w prawie w 2008 r., postanowił je ominąć. W tym celu założył w Irlandii firmę Quantum Endowment Ireland. Dzięki możliwości płacenia niższych podatków niż w USA, przedsiębiorstwo osiągnęło przychody operacyjne na poziomie 7,2 mld dolarów. Większość tej kwoty trafiła na konto fundacji Open Society Foundations, która jest… zwolniona z opodatkowania.
Taki mechanizm sprawił, że w latach 2008-2013 Quantum zapłaciło 962 dolary podatku oraz osiągnęło 3,85 tys. dolarów dochodu netto – wynika ze sprawozdania finansowego spółki. Następnie w 2014 r. Soros ją zamknął, a zgromadzony na jej koncie kapitał przeniósł do nowo powstałej firmy na Kajmanach.
George Soros: "Chyba powinienem płacić wyższe podatki"
Takie postępowanie całkowicie zaprzecza poglądom, które George Soros głosił publicznie od lat. Kilka lat temu przyłączył się do grona ponad 20. najbogatszych ludzi na świecie, m. in obok Warrena Buffetta i Billa Gatesa, która zwróciła się do Kongresu z postulatem podniesienia najwyższej stawki podatkowej w USA. Co więcej, w jednym wywiadów telewizyjnych multimiliarder stwierdził, że sam zastanawiał się, czy nie powinien płacić wyższych podatków w związku z ciągle rosnącą nierównością dochodów w społeczeństwie.
Aktualnie wartość majątku urodzonego na Węgrzech 84-letniego George’a Sorosa szacowana jest na kwotę 24,2 mld dolarów, co w ubiegłym roku dało mu 29. lokatę w rankingu „Forbesa”. Finansista swoją karierę rozpoczął w 1950 r. w Nowym Jorku. Uznanie całego świata zyskał w 1992 r., kiedy grał przeciwko (na zniżkę kursu waluty) przewartościowanemu w jego opinii brytyjskiemu funtowi.