Od środy znane są szczegółowe założenia planu Komisji Europejskiej dotyczące utworzenia jednolitego rynku cyfrowego. W czwartek 14 maja zostaną one omówione na konferencji „Europejski rynek cyfrowy – umiejętności, gospodarka, praca”, którego organizatorem jest m. in. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. W wydarzeniu wezmą udział m. in. Andrus Ansip - architekt strategii jednolitego rynku cyfrowego – wiceprzewodniczący KE oraz szef MAC – Andrzej Halicki.
Jak podaje Komisja Europejska, jednolity rynek cyfrowy we wszystkich 28 krajach UE może przyczynić się do wypracowania 415 mld euro rocznie w gospodarce i stworzenia setek tysięcy miejsc pracy. Dlatego KE postanowiła znieść ograniczenia regulacyjne oraz przekształcić wszystkie wewnętrzne rynki państw Wspólnoty w jedną całość.
W tym celu Bruksela zapowiada m. in. wprowadzenie przepisów ułatwiających transgraniczny handel elektroniczny, obniżenie cen przesyłek czy wprowadzenie zachęt i ulg dla operatorów inwestujących w sieci szerokopasmowego dostępu do internetu. Przewodniczący KE Jean-Claude Juncker uważa, że przyjęcie strategii można uznać za „kamień węgielny pod cyfrową przyszłością Europy”. Czy tak się stanie w rzeczywistości?
O szczegółach opowie pomysłodawca
Z pewnością bliżej znalezienia odpowiedzi na to pytanie będą uczestnicy konferencji po jej zakończeniu. Dlatego, że o założenia strategii będzie można zapytać osobiście samego jej inicjatora - wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, Andrusa Ansipa.
Zaplanowane dyskusje będą się koncentrować na trzech głównych tematach: umiejętnościach cyfrowych, rynku pracy oraz rodzącej się gospodarce nowych technologii.
Dużo uwagi zostanie poświęcone zwłaszcza e-umiejętnościom. Włodzimierz Marciński, lider cyfryzacji i jednocześnie inicjator konferencji uważa, że mamy dziś w Polsce bardzo duże zróżnicowanie poziomu kompetencji cyfrowych.
– Z jednej strony polscy programiści zdobywają laury na wszystkich niemal konkursach i olimpiadach informatycznych na świecie. Z drugiej, w europejskich i światowych badaniach kompetencji cyfrowych od lat wypadamy bardzo słabo i zajmujemy miejsca pod koniec rankingów – wskazuje Marciński. Szczegółowy program konferencji znajduje się na stronie www.rynekcyfrowy.pl. Serwis InnPoland objął patronat nad tym wydarzeniem.