Bardzo lekki, składający się w całości z zaledwie jednego elementu most, stworzyli inżynierowie z Politechniki Gdańskiej w ramach projektu Fobridge. Konstrukcja waży ponad 3 tony, a jest w stanie udźwignąć ciężar o wadze 18 ton.
Do wytworzenia mostu użyto nietypowych materiałów, takich jak m. in. pianka ze zużytych opakowań PET. Konstrukcja składająca się w całości z jednego elementu powstała w tydzień. Ale jak zapewniają jej twórcy, w produkcji przemysłowej zajęłoby to zaledwie około 2 dni. Most ma długość 14 metrów i waży 3,2 tony. Może służyć m. in. jako kładka dla pieszych i rowerzystów.
Wczoraj most przeszedł symboliczną próbę obciążeniową, kiedy na prototypie stanęło około 100 osób. Wcześniej jednak obiekt przeszedł testy, kiedy został obciążony płytami betonowymi o wadze 18 ton. Jak zapewnia szef projektu prof. Jacek Chróścielewski, przęsło będące elementem konstrukcji można wykonać już w 2 dni, a sam most w około tydzień.
Kolejnym atutem projektu Fobridge jest użycie do produkcji łatwo dostępnych i tanich materiałów. Dodatkowo jego lekka waga ułatwia transport konstrukcji. Jej betonowy odpowiednik ważyłby około 30 ton, czyli… 10 razy więcej od obiektu wytworzonego na Politechnice Gdańskiej. Ponadto most jest prosty w montażu i łatwy w utrzymaniu, a także jest odporny na czynniki atmosferyczne.
Twórcy mają nadzieję, że któraś z firm będzie zainteresowana wprowadzeniem prototypu do seryjnej produkcji. Naukowcy rozpoczęli prace nad tym przedsięwzięciem ponad 2 lata temu i pozyskali środki na jego realizację z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.