Młodzi Polacy są innowacyjni, twórczy, kreatywni i zdolni. Świadczą o tym nagrody, jakie zbierają polskie zespoły badawcze oraz jednostkowi wynalazcy na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach poświęconych innowacjom. Złote medale zdobywaliśmy w Szwajcarii, Francji czy Chorwacji. Bywały nawet imprezy, na których wszyscy polscy wystawcy zdobywali wyróżnienia.
Gdzie powstają medalowe wynalazki?
Przyglądając się zespołom, które wygrywały w tym roku konkursy, łatwo dostrzec, że pochodzą one zwykle z największych polskich uczelni technicznych. Często pojawiają się wśród nich studenci i naukowcy z krakowskich Politechniki i AGH, z Uniwersytetu Gdańskiego, warszawskiego WAT, z uczelni w Łodzi, Rzeszowie, Kielcach, Poznaniu, Białymstoku, Toruniu czy Wrocławiu.
To w większości uczelnie dysponujące doskonałą infrastrukturą laboratoryjną, znakomicie wyposażonymi pracowniami i świetnie wyszkoloną kadrą ekspertów. Oczywiście, nie trudno zauważyć, że większość sukcesów Polaków wychodzi z uczelni bądź kierunków ścisłych i technicznych.
Specjalizacja
Najczęściej nasi innowatorzy wystawiają i zbierają laury za wynalazki z dziedziny: informatyki, medycyny, chemii przemysłowej i inżynierii materiałowej (zwłaszcza nanotechnologie), elektroniki, ochrony środowiska, bezpieczeństwa, rolnictwa czy mechatroniki.
Większość z tych wynalazków ma szlachetną twarz - służyć mają one bowiem poprawie zdrowia, ułatwieniu życia niepełnosprawnym, zmniejszeniu negatywnych skutków oddziaływania ludzi na środowisko itd.
Polskich naukowców pociągają zwłaszcza te najtrudniejsze problemy. Chcą walczyć z nowotworami, pomagać chorym z zespołami Downa, Parkinsona, Alzheimera, tym którzy nie mogą się poruszać, którzy potrzebują wsparcia w rehabilitacji. Chcą ustrzec ludzi przed katastrofami ekologicznymi, usprawnić proces gospodarowania dobrami natury, recyklingu, odkrywania nowych ekomateriałów. Polscy innowatorzy zupełnie intuicyjnie rozpoznają współczesne bolączki i potrzeby otoczenia oraz trendy na światowych rynkach, kreując wynalazki w duchu zrównoważonego rozwoju.
Wynalazcy
W grupie łatwiej. Zwykle nad projektami, które zebrały w tym roku laury, pracowały całe zespoły, niekiedy trzy, innym razem pięcioosobowe, a nawet i większe. Samotnych wynalazców jest mniej.
Choć zwykle koncentrują się wokół jednego wydziału/branży, zdarzają się też rzadziej zespoły interdyscyplinarne. Przodują młodzi, wyspecjalizowani, biegli w naukach ścisłych i zafascynowani możliwościami jakie dają nowe technologie. Najmłodszy polski wynalazca, który w tym roku zaszczycił jeden z konkursów swoją osobą, ma zaledwie 10 lat.
Gdzie i ile medali zdobywaliśmy?
Genewa, Szwajcaria 2015
Największe w Europie targi wynalazczości „Geneva Inventions”, 52 wystawców z 48 krajów, ponad 1000 innowacyjnych rozwiązań, 60 tys. zwiedzających i międzynarodowe jury złożone z 85 ekspertów z każdej z dziedzin.
Jak się w tym odnajduje Polska? Zdobywa 13 złotych medali, 22 srebrne i 4 brązowe plasując się na III miejscu spośród wszystkich państw obecnych na wystawie zaraz za Chinami i Tajwanem. Żaden z 40 wystawionych na targach polskich wynalazków nie opuszcza imprezy bez medalu. Oprócz nagród głównych polskie rozwiązania otrzymały też inne, lokalne wyróżnienia i medale od stowarzyszeń wynalazców takich państw jak: Iran, Chorwacja, Rumunia, Mołdawia, Portugalia, Tajlandia, Bośnia i Hercegowina i Peru.
Francja 2015
114 Międzynarodowe Targi Wynalazczości „Concours Lépine”. 13 krajów, 500 innowacyjnych rozwiązań, w tym 26 z Polski i 50-osobowe jury. Laury Polaków to osiem złotych, dziewięć srebrnych i dziewięć brązowych medali, a także Medal Ministerstwa ds. Europejskich, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwa Obrony Francji.
Trilj, Chorwacja 2015
8. Międzynarodowe Targi Agroinnowacji, Przemysłu Spożywczego i Mechanizacji Rolnictwa „AGRO ARCA 2015”. Dwa złote medale i wiele dyplomów od zagranicznych delegacji.
USA 2015 AIS Student Chapter Competition - międzynarodowym konkurs systemów informatycznych dla zastosowań społecznych. Polacy zdobywają III miejsce, wyprzedzeni jedynie przez dwa zespoły z filadelfijskiego Temple University.
Warszawa 2015
Najlepiej obecność polski w globalnej nauce pokazuje „Giełda Wynalazków” w Centrum Nauki Kopernik. W ostatniej edycji wystawiono tam aż 130 polskich projektów nagrodzonych na ubiegłorocznych międzynarodowych wystawach wynalazczości.
Za co Polacy otrzymywali złoto
A oto niektóre innowacyjne odkrycia, jakie zdobyły najwyższe laury na rodzimych i międzynarodowych konkursach. Pokazują one, że sukcesy Polaków często dotyczą bardzo wąskich i specjalistycznych dziedzin nauki czy wysokich technologii, które dopiero potem znajdują szersze zastosowania w biznesie.
„PATRON – PATRON Parkinson’s Analytics for Tremors Recognition and Observation of Neuro-errors – multi-sensoryczny system analizujący symptom choroby Parkinsona wspierający diagnostykę oraz proces testów klinicznych leków neurologicznych", WAT w Warszawie
„HydroProg - Innowacyjny system ostrzegania przed powodzią”, Uniwersytet Wrocławski
Trójramienny robot z pneumatycznymi muskułami do rehabilitacji, Politechnika Świętokrzyska, Odział w Kielcach
„System zwiększający bezpieczeństwo dzieci przewożonych w pojazdach”, Przemysłowy Instytut Motoryzacji w Warszawie
„Nowy biodegradowalny materiał do produkcji plastikowych pojemników, opakowań i narzędzi” Politechnika Gdańska
„Bateria ogniw paliwowych o czasie rozruchu skróconym do 1 godziny, w porównaniu do około 25 godzin dla ogniw aktualnie oferowanych”, AGH w Krakowie
„Wykorzystanie panelu 14 autoprzeciwciał jako klasyfikatora w nieinwazyjnej diagnostyce prenatalnej aberracji chromosomowej Zespołu Downa oparte o analizę we krwi", Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.
„Odwodnieniowy wpust separacyjny" Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
„Urządzenie do oczyszczania wód opadowych" Politechnika Rzeszowska (złoty medal z wyróżnieniem).
„Żywice fenolowo-formaldehydowe wolne od toksycznych monomerów" Instytut Chemii Przemysłowej w Warszawie i Multimedialna Platforma Komunikacji Alternatywnej w Edukacji i Rehabilitacji z Zespołu Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju.
„Innowacyjna metoda pozyskiwania energii termalnej z depozytów gorących skał (HDR)" WAT w Warszawie
„Detektor wysokotemperaturowy dla zakresu średniej podczerwieni (5 um) o krótkiej stałej czasowej” WAT w Warszawie i Vigo SA
„Nowe pochodne kwasu 3,4-dihydroizochinolino-3-karboksylowego o właściwościach przeciwnowotworowych, sposób ich syntezy, kompozycje farmaceutyczne zawierające te pochodne oraz ich zastosowanie" Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie
„Bioaktywne materiały hydrożelowe z Beetosanu modyfikowane apiproduktami do zastosowań biomedycznych", Politechnika Krakowska
„Zielone metody otrzymywania nanometrycznych cząstek metali i niemetali, m.in. Ag, Au, Cu, Pt, Ni, Se, Ce" ,Politechnika Krakowska
„Nowe transparentne nanokompozyty polimerowe z PMMA i nieorganicznych półprzewodnikowych nanocząstek do zastosowań w optoelektronice" Politechnika Krakowska
„Antybakteryjne powłoki kompozytowe z porowatego tlenku glinu ze srebrem na powierzchniach aluminiowych” Instytutu Mechaniki Precyzyjnej w Warszawie
„System wspomagania rozwoju percepcyjno-poznawczego niemowląt i małych dzieci oraz detekcji zaburzeń tego rozwoju i ich leczenia”, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
„Węgle aktywowane wytwarzane z chityny lub chitozanu, o wysokiej zawartości azotu i wysokim przewodnictwie elektrycznym, do wytwarzania elektrod nie zawierających metali szlachetnych lub ciężkich”, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
„Wydajny agregat pompowy o rewolucyjnej budowie, do użytku przemysłowego” Politechnika Gdańska
„Ograniczenie pylenia i rekultywacja kamieniołomów” POLTEGOR, Wrocław