Spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej chcą pozyskiwać unijne środki finansowe na technologie tzw. podwójnego zastosowania, czyli dual-use. Są one przeznaczone zarówno na rynek wojskowy, jak i cywilny.
– PGZ po skonsolidowaniu kluczowych państwowych spółek z branży zbrojeniowej i nowych technologii należy do liderów innowacyjności w Polsce – twierdzi Dariusz Sokólski, członek zarządu PGZ ds. rozwoju. Jak jednak wiadomo, inwestycje w innowacje to wysokie nakłady finansowe i równie wysokie ryzyko - stąd pomysł pozyskiwania unijnych funduszy. Chodzi m.in. o konkursy w ramach programu "INNOLOT - innowacyjne lotnictwo", ogłoszonego przez Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Badania i komercjalizacja
Środki mają zostać przeznaczone na innowacyjne produkty, technologie i usługi, które oprócz wojska mają zastosowanie w sektorze cywilnym i perspektywy na komercjalizację. Chodzi również o współpracę z jednostkami naukowymi, takimi jak Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych czy też Agencję Rozwoju Przemysłu.
– Posiadamy ogromny potencjał i będziemy dążyć do zintensyfikowania prac badawczo-rozwojowych w najbardziej obiecujących obszarach, zwłaszcza tam, gdzie już teraz dostarczamy wojsku sprzęt światowej klasy, np. w dziedzinie radiolokacji czy optoelektroniki – podkreśla Sokólski. Jego firma chce również korzystać w większym stopniu z Platformy Transferu Technologii - nowego narzędzia komunikowania w zakresie innowacyjnych technologii, które ma łączyć potrzeby przemysłu z prowadzonymi obecnie pracami B+R.
PGZ zawarła ramowe porozumienie o współpracy z Politechniką Warszawską, Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, Wojskową Akademią Techniczną, Instytutem Technologii Eksploatacji - Państwowym Instytutem Badawczym, Agencją Rozwoju Przemysłu S.A, oraz Radomskim Centrum Innowacji i Technologii. Głównym celem zawartego porozumienia jest komercjalizacja wyników badań naukowych i prac rozwojowych z wykorzystaniem infrastruktury Parku Naukowo-Technologicznego w Radomiu.
Wojsko dla górnictwa i energetyki
- Nie zwalniamy tempa i w nieco ponad 8 miesięcy od rozpoczęcia działalności operacyjnej finalizujemy cztery istotne dla PGZ oraz polskiej gospodarki umowy, które pozwolą nam na dalszy rozwój – zapowiedział Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGZ. Grupa składa się z ponad 60 spółek działających w branży produkcyjno-usługowej i łącznie zatrudnia ok. 17,5 tys. pracowników. Obroty PGZ to ok. 5 miliardów złotych rocznie.
Wagę PGZ dla polskiej gospodarki na jednej z konferencji prasowych podkreślał sam minister skarbu Włodzimierz Karpiński.
Spółki wchodzące w skład Grupy PZG już dziś należą do jednych z najbardziej innowacyjnych firm w Polsce. Przeznaczają wysokie nakłady na działalność badawczo-rozwojową oraz zgłaszają wiele patentów. Te rozwiązania i know-how, dotychczas stosowane wyłącznie na potrzeby wojska, powinny znaleźć zastosowanie także sektorze cywilnym, m.in. w branży energetycznej i górnictwie, ale także w projektach realizowanych przez inne przedsiębiorstwa, w szczególności z sektora MŚP.