180 młodych naukowców z Polski pojedzie na staże do Cambridge i Stanford w ramach „Top 500 Innovators”

Polscy naukowcy w ramach programu „Top 500 Innovators” odbędą staże m. in. na Uniwersytecie Cambridge.
Polscy naukowcy w ramach programu „Top 500 Innovators” odbędą staże m. in. na Uniwersytecie Cambridge. Fot. Alex Brown/http://tnij.org/0f28ql7/flickr.com CC-BY/http://tnij.org/4xc7h0t
Wyłoniono 180 laureatów czwartej edycji rządowego programu „Top 500 Innovators”. Dzięki temu w drugiej połowie tego roku wybrani pracownicy polskiego sektora B+R skorzystają z programów stażowo-szkoleniowych na najlepszych uczelniach świata, takich jak Cambridge czy Stanford.

Program „Top 500 Innovators” umożliwia jego uczestnikom prowadzenie innowacyjnych badań naukowych, ukierunkowanych na potrzeby biznesu z założeniem docelowego wprowadzenia produktu na rynek. Do ostatniej czwartej edycji wpłynęły aplikacje od 319 kandydatów z uczelni, instytutów badawczych, instytutów Polskiej Akademii Nauk oraz centrów transferu technologii z całej Polski.

Praktyczna nauka innowacji w biznesie
Ostatecznie wybrano 180 kandydatów, z czego 44 proc. stanowią kobiety. Pod uwagę w ocenie kandydatów brano takie kryteria, jak m. in. innowacyjność prowadzonych projektów, dotychczasowe sukcesy komercjalizacyjne, motywację do udziału w programie, zdolności komunikacyjne oraz umiejętność współpracy w zespole i znajomość języka angielskiego.

Wyłonieni finaliści w 2015 r. wyjadą w pięciu grupach na 9-tygodniowe programy stażowo-szkoleniowe na Uniwersytet Stanforda w USA oraz Cambridge w Wielkiej Brytanii. W ramach zajęć prowadzonych przez wybitnych praktyków odwiedzą m. in. najbardziej innowacyjne zagraniczne firmy, dzięki czemu dowiedzą się jak skutecznie komercjalizować wyniki badań naukowych. Spotkają się również z przedstawicielami funduszy venture capital.


Uczestnicy poprzednich edycji komercjalizują badania
Oprócz tego w ramach „Top 500 Innovators” do końca roku planowany jest wyjazd aż 500 polskich naukowców i pracowników centrów transferu technologii na staże i szkolenia zagraniczne do ośrodków naukowych i badawczych z czołówki rankingu szanghajskiego (Academic Ranking of World Universities).

Uczestnicy dotychczasowych edycji programu odwiedzili m. in. Uniwersytety Stanforda oraz Kalifornijski w Berkeley w Dolinie Krzemowej. Po powrocie do Polski założyli stowarzyszenie promujące innowacyjne rozwiązania w nauce i wspierające ośrodki akademickie w udanych wdrożeniach wyników prac badawczych.

Z kolein np. dr Marcin Binkowski z Uniwersytetu Śląskiego założył spółkę n-LAB. Startup wykonał trójwymiarowe wydruki modeli czaszki ofiary wypadku podczas przygotowań do pierwszego w Polsce przeszczepu twarzy. Lista główna uczestników „Top 500 Innovators” znajduje się tutaj, a rezerwowa tutaj.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.