180 młodych naukowców z Polski pojedzie na staże do Cambridge i Stanford w ramach „Top 500 Innovators”

Polscy naukowcy w ramach programu „Top 500 Innovators” odbędą staże m. in. na Uniwersytecie Cambridge.
Polscy naukowcy w ramach programu „Top 500 Innovators” odbędą staże m. in. na Uniwersytecie Cambridge. Fot. Alex Brown/http://tnij.org/0f28ql7/flickr.com CC-BY/http://tnij.org/4xc7h0t
Wyłoniono 180 laureatów czwartej edycji rządowego programu „Top 500 Innovators”. Dzięki temu w drugiej połowie tego roku wybrani pracownicy polskiego sektora B+R skorzystają z programów stażowo-szkoleniowych na najlepszych uczelniach świata, takich jak Cambridge czy Stanford.

Program „Top 500 Innovators” umożliwia jego uczestnikom prowadzenie innowacyjnych badań naukowych, ukierunkowanych na potrzeby biznesu z założeniem docelowego wprowadzenia produktu na rynek. Do ostatniej czwartej edycji wpłynęły aplikacje od 319 kandydatów z uczelni, instytutów badawczych, instytutów Polskiej Akademii Nauk oraz centrów transferu technologii z całej Polski.

Praktyczna nauka innowacji w biznesie
Ostatecznie wybrano 180 kandydatów, z czego 44 proc. stanowią kobiety. Pod uwagę w ocenie kandydatów brano takie kryteria, jak m. in. innowacyjność prowadzonych projektów, dotychczasowe sukcesy komercjalizacyjne, motywację do udziału w programie, zdolności komunikacyjne oraz umiejętność współpracy w zespole i znajomość języka angielskiego.

Wyłonieni finaliści w 2015 r. wyjadą w pięciu grupach na 9-tygodniowe programy stażowo-szkoleniowe na Uniwersytet Stanforda w USA oraz Cambridge w Wielkiej Brytanii. W ramach zajęć prowadzonych przez wybitnych praktyków odwiedzą m. in. najbardziej innowacyjne zagraniczne firmy, dzięki czemu dowiedzą się jak skutecznie komercjalizować wyniki badań naukowych. Spotkają się również z przedstawicielami funduszy venture capital.


Uczestnicy poprzednich edycji komercjalizują badania
Oprócz tego w ramach „Top 500 Innovators” do końca roku planowany jest wyjazd aż 500 polskich naukowców i pracowników centrów transferu technologii na staże i szkolenia zagraniczne do ośrodków naukowych i badawczych z czołówki rankingu szanghajskiego (Academic Ranking of World Universities).

Uczestnicy dotychczasowych edycji programu odwiedzili m. in. Uniwersytety Stanforda oraz Kalifornijski w Berkeley w Dolinie Krzemowej. Po powrocie do Polski założyli stowarzyszenie promujące innowacyjne rozwiązania w nauce i wspierające ośrodki akademickie w udanych wdrożeniach wyników prac badawczych.

Z kolein np. dr Marcin Binkowski z Uniwersytetu Śląskiego założył spółkę n-LAB. Startup wykonał trójwymiarowe wydruki modeli czaszki ofiary wypadku podczas przygotowań do pierwszego w Polsce przeszczepu twarzy. Lista główna uczestników „Top 500 Innovators” znajduje się tutaj, a rezerwowa tutaj.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.