Gartner, jedna z największych na świecie firm analityczno-doradczych uznała, że polski system inteligentnych domów Oort jest jednym z trzech najciekawszych tego typu rozwiązań na świecie. Na początku roku Oort otrzymał już nagrodę w kategorii Envisioneering Innovation & Design podczas Consumer Electronics Show w Las Vegas.
– Jako polski startup czujemy się bardzo docenieni. Konkurowaliśmy z wielkimi firmami, które zatrudniają wielu wykwalifikowanych specjalistów. Okazało się, że kilku ludzi, nastawionych na określony cel i z wizją, mogą przygotować technologię, która zmieni postrzeganie smart home – mówi Szymon Janiak, Chief Marketing Officer w Oort.
Inteligentny dom
Dzięki Oort możemy sterować inteligentnymi elementami domu z poziomu smartfona: wygaszać światło, włączać piekarnik, podkręcać ogrzewanie. – Nasz system jest pierwszym, który bazuje wyłącznie na Bluetooth Smart. Postawiliśmy na technologię, która jest dostępna niemal w każdym smartfonie. Sterowanie całym systemem odbywa się za pomocą jednej aplikacji – tłumaczy Janiak.
Z czasem system ma uczyć się zachowania użytkownika i automatycznie przewidywać jego zachowania.
Swoją nazwę Oort zaczerpnęło z astronomii, a dokładniej z Obłoku Oorta (ang. Oort cloud). – Chcieliśmy nawiązać do tego, że nasz system wykorzystuje do działania chmurę – tłumaczy Janiak.
Zarabiać na przyzwyczajeniach
Model biznesowy startupu opiera się na dwóch filarach. Po pierwsze, firma sama produkuje i sprzedaje własne inteligentne urządzenia. W tej chwili oferują inteligentną żarówkę, gniazdko, tracker, a także hub, czyli centralę, która pozwala zarządzać urządzeniami z dowolnego miejsca i dzięki dowolnemu urządzeniu z dostępem do internetu. W hubie można ustalać również ciągu zdarzeń, które sterują poszczególnymi sprzętami, np. jeśli system wychwyci, że weszliśmy do domu, automatycznie włączy światło w korytarzu albo dzięki inteligentnemu gniazdku – włączy radio.
Drugim filarem działalności firmy jest działalność B2B, czyli oferowanie swoich usług innym biznesom. – Pomagamy producentom sprzętów RTV i AGD zamieniać ich sprzęty na inteligentne. Tamtejsze zespoły składają się z doskonale wykwalifikowanych inżynierów, którzy jednak często nie znają się na internecie rzeczy. Dajemy im całą usługę: od hardware'u po software i wdrożenie produktów na rynek – mówi Janiak. Efekty takiej współpracy można zaobserwować po 6-9 miesiącach.
Janiak zaznacza, że po roku działalności mają już dość rozwiniętą sieć współpracy z biznesem. Jeśli chodzi zaś o sprzedaż własnych produktów, to w USA i Polsce sprzedali ich już łącznie kilka tysięcy. – Działamy jednak głównie w Stanach. Tam rynek jest najbardziej rozwinięty, i tam znajduje się najwięcej klientów, którzy chcą obcować w tą technologią – tłumaczy Szymon Janiak. Z czasem firma trafi również na pozostałe rynki.
Oort zaprojektowano jako rozwiązanie naszych codziennych problemów. Pomaga nam odnajdować zagubione rzeczy, wyłącza światło, gdy o tym zapomnimy, zapobiega zostawianiu włączonego żelazka albo powiadamia, gdy dzieci wyjdą z domu bez pozwolenia. (…) Nasza technologia dostępna jest dla każdego, bo nie jest droga. Potrzebujemy wyłącznie smartfona i jednego z inteligentnych urządzeń, by zacząć swoją przygodę z inteligentnym domem. Czytaj więcej