5 oznak, że to najwyższy czas, by zmienić pracę

5 oznak, że to najwyższy czas, by zmienić pracę
5 oznak, że to najwyższy czas, by zmienić pracę Fot. 123rf.com
Według statystyk człowiek spędza w pracy przeciętnie 100 tysięcy godzin w trakcie swojego życia. Czas wydłuża się, jeśli spędza go w pracy, której nie lubi i w której źle się czuje. Po czym poznać, że to najwyższy czas, by pomyśleć nad zmianą pracy?

1. Chroniczne wyczerpanie
Jeśli pracownik stale skarży się na złe samopoczucie i wyczerpanie, to poszukiwania źródła warto zacząć właśnie od pracy.

Jeśli ktoś nie lubi swojego zajęcia, to nie przyniesie to niczego dobrego żadnej ze stron. Wysoki poziom stresu i zmęczenia mogą doprowadzić do fizycznych chorób organizmu. To już nie żarty. Jeśli z powodu pracy lub środowiska w miejscu pracy trafia się do lekarza, to czas pomyśleć nad zmianą otoczenia.

2. Apatia, lenistwo
Łączy się trochę ze wspomnianym wyczerpaniem. Jeśli pracownikowi przestaje zależeć na dowożeniu efektów pracy na czas i nie wypełnia niektórych, nawet podstawowych obowiązków to może być to oznaka, że zaczyna się wypalać.

To najwyższa pora, by zacząć szukać nowej pracy, bo o wiele łatwiej jest znaleźć nową posadę w innej firmie, jeśli jest się wciąż zabezpieczonym finansowo. Szukanie pracy na już, po zwolnieniu, może przynieść gorszy efekt.

3. Brak życia osobistego
Nieważne jak zajmująca może być praca, pracownik zawsze musi mieć czas na swoje własne życie: spotkania ze znajomymi, czytanie, odpoczynek. Spędzanie niepłatnych nadgodzin w pracy, a potem odpisywanie na maile późnym wieczorem może szybko zniszczyć nawet najbardziej owocne osoby. Wypoczęta i zadowolona osoba lepiej sprawdzać będzie się w pracy.

4. Brak utożsamiania się
Z biegiem czasu firma się zmienia, zmieniają się jej cele. Pracownik może też lepiej poznać firmę i osoby, z którymi współpracuje. Z czasem może okazać się, że firma jest inna niż wydawało się na początku. Pewnie, nie trzeba utożsamiać się z misją firmy, która zatrudnia pracownika, ale o wiele łatwiej jest wtedy o satysfakcję z wykonywanej pracy, a satysfakcja jest bardzo ważną siłą motywującą.


5. Brak przyjaźni ze współpracownikami
Część przyjemności ze spędzania czasu w pracy bierze się z przyjemności spędzania tego czasu z innymi. Istotne, by dobrze dogadywać się ze współpracownikami. Nie tylko łatwiej wtedy o dobre samopoczucie, ale również łatwiej o zdobycie dobrej rady. Warto mieć też kogoś, z kim można przegadać różnego rodzaju niezadowolenia z pracy. Brak znajomych w pracy to znak, że może warto zmienić miejsce pracy.

Napisz do autora: adam.turek@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.