13 czerwca do Izraela wyrusza misja polskich przedsiębiorców i innowatorów, którzy rozmawiać tam będą o najnowszych technologiach, innowacjach i ich transferze do naszego kraju. Z kolei Tel Aviv zainteresowany jest głównie finansowaniem polskich naukowców i dostępem do środków na prace badawczo-rozwojowe. Wszystko to odbędzie się podczas wizyty ministra spraw zagranicznych w tym państwie - Grzegorz Schetyna jedzie tam z okazji 25. rocznicy przywrócenia stosunków dyplomatycznych między Polską i Izraelem. Zdradzamy szczegóły podróży.
Wyjazd, w którym ma uczestniczyć blisko 100 polskich przedsiębiorców, ma być okazją do pogłębienia współpracy gospodarczej z partnerami izraelskimi. Chodzi głównie o nowe technologie, ich transfer ze środowiska nauki do biznesu, czy też innowacyjne rozwiązania dotyczące wysokich technologii, start upów, czy funduszy venture capitals.
– Izrael to państwo, w którym wręcz modelowo rozwiązano funkcjonowanie środowiska biznesowego z naukowym. Jeżeli mamy się czegoś uczyć, to właśnie od nich – mówi w rozmowie z INN Poland Patryk Tuczapski, doradca Pracodawców RP. Wyjazd zorganizowany jest przez MSZ, we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, Pracodawcami RP i Stowarzyszeniem Producentów Izraela (MAI). Delegacja będzie towarzyszyć oficjalnej wizycie ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetyny w tym kraju. Szef MSZ spotka się m.in. z prezydentem kraju Reuvenem Riwlinem.
MSZ: Gospodarka ważna w wizycie
Równie istotnym elementem jest jednak misja gospodarcza, w którą osobiście zaangażuje się też Grzegorz Schetyna. Jak informuje nas MSZ, minister weźmie udział w Polsko-Izraelskim Forum Gospodarczym 15 czerwca w Tel-Awiwie. Tam polscy przedsiębiorcy, reprezentujący sektory: wysokich technologii, kapitałowo-finansowy i zielonych technologii, będą rozmawiać z potencjalnymi izraelskimi partnerami.
- Jednymi z zagadnień poruszanych w ramach forum będą procesy komercjalizacji nowych technologii oraz rozwój współpracy naukowo-technicznej - podkreśla ministerstwo. Znane są już również oficjalne cele wizyty gospodarczej oraz skład delegacji.
Oficjalne cele wizyty gospodarczej w Izraelu:
- Promocja polskiej gospodarki w kontekście 25-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych RP z Państwem Izrael;
- Intensyfikacja kontaktów między polskimi i izraelskimi partnerami biznesowymi i inwestycyjnymi;
- Identyfikacja nowych wymiarów współpracy gospodarczej (komercjalizacja nowych technologii, współpraca naukowo-badawcza);
- Wsparcie polskich przedsiębiorstw sektora innowacyjnego w Izraelu;
- Budowanie wizerunku polskiej gospodarki jako innowacyjnej i opartej na wiedzy.
Ministrowi towarzyszyć będą m.in. podsekretarz stanu MSZ Katarzyna Kacperczyk, 80-100 przedsiębiorców ze wspomnianych sektorów oraz przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i kilku ośrodków badawczych oraz uczelni.
MATIMOP dla wdrożeń
Oprócz spotkań typu B2B i forum gospodarczego, delegacja odbędzie również wyjazd do Hajfy i spotkania z przedstawicielami Technion Research & Development Foundation oraz innych ośrodków wspierania innowacyjności i transferu technologii. – W grupie polskich przedsiębiorców będą osoby reprezentujące takie branże jak IT, zielone technologie, medycyna, instytuty badawczo – rozwojowe, ale nie tylko. Będą również osoby związane z otoczeniem w którym funkcjonuje biznes, czyli np. władz samorządowych – mówi Tuczapski.
Izraelczycy zainteresowani dofinansowaniem
Jego zdaniem o ile polscy przedsiębiorcy będą chcieli pozyskać wiedzę i nawiązać współpracę na kanwie nowych technologii, o tyle Izraelczycy będą głównie zainteresowani pozyskiwaniem dofinansowania przez polskich naukowców z unijnych funduszy. Stąd obecność przedstawicieli NCBiR i PARP.
W 2010 r. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Israel Industry Center for R&D (MATIMOP) zdecydowały o podjęciu współpracy w celu wspierania podmiotów z Polski i Izraela w realizacji wspólnych badań przemysłowych i prac rozwojowych. Polsko-izraelskie konkursy są ukierunkowane na projekty, których celem jest rozwijanie innowacyjnych produktów oraz rozwiązań technologicznych mających realne perspektywy zastosowań komercyjnych.
– Izrael należy do światowej czołówki w tworzeniu i zastosowaniu produkcji wysoko zaawansowanych technologii, zwłaszcza w obszarze informatyki, medycyny, obronności i telekomunikacji – twierdzi wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska. – W związku z tym w najwyższym stopniu jesteśmy zainteresowani współpracą z Izraelem w dziedzinie hi-tec i adaptacją tych osiągnięć w zakresie badań – dodaje.
Izrael nawiązał ponadto współpracę naukową z UE w ramach programu Horyzont 2020. Udział w programie umożliwił instytucjom badawczym i firmom zajmującym się zaawansowanymi technologiami korzystanie ze wsparcia UE. Izrael jako jedyny kraj pozaeuropejski w pełni uczestniczy w tym programie.
Izraelska potęga
Pierwszą polską placówką gospodarczą na terenie Izraela był funkcjonujący od 15 maja 1933 Oddział Banku Pekao w Tel Awiwie. Od roku 1935 bank znajduje się w pięknej kamienicy należącej do banku w centrum Tel-Awiwu. W tym samym roku zostaje otwarta agencja banku w Hajfie.
W ostatnich latach najwięcej jednak mówiło się o współpracy z Izraelem w dziedzinie wojskowości. W 2003 r. podpisano kontrakt między polskim państwowym producentem broni, firmą Bumar, a izraelskim Rafaelem, na przeciwpancerny system rakietowy Spike-LR. Kontrakt ten, reklamowany jako najbardziej udana polska umowa offsetowa, przewidywał produkcję i montaż rakiet i wyrzutni do 2012 r.
Izraelskie technologie i rynek venture capitals
Jednak nie tylko ten rynek przynosi korzyści obu krajom. Dosyć dynamicznie rozwijają się fundusze venture capitals. Przykładowo Grupa Asseco osiągnęła wzrost przez izraelskie spółki - które w trzech kwartałach poprawiły swój wynik o 13 proc. rok do roku i uzyskały 2, 1 mld złotych przychodów w trzech kwartałach 2014 roku.
– W Izraelu mamy trzy główne spółki. Pierwsza to Matrix, która jest największą spółką informatyczną w Izraelu i działa praktycznie we wszystkich sektorach. Bardzo dobrze radzi sobie Sapiens. To firma, która zajmuje się oprogramowaniem dla sektora ubezpieczeń i działa na całym świecie zwłaszcza w USA, gdzie podpisała ostatnio kilka spektakularnych projektów – mówi wiceprezes Asseco Marek Panek.
Szacuje się, że udział wysokich technologii w tworzeniu izraelskiego PKB wynosi 40 proc. Z kolei więcej niż cztery procent izraelskiego PKB poświęcone jest inwestycjom w badania i rozwój w dziedzinie nauki, medycyny, technologii i środowiska. Polska na kontaktach z tym krajem może tylko skorzystać.