Szwajcarzy podchodzą do innowacji nieco inaczej niż reszta świata, a na pewno inaczej niż Polacy. Nie skupiają się w tym względzie na obowiązku wprowadzania koniecznie jak najnowszych rozwiązań - zamiast tego starają się ulepszać to co już jest, by jak najlepiej służyło klientowi. Na przykładzie ich innowacyjnych firm, które też działają w Polsce, można się wiele nauczyć o tworzeniu i wdrażaniu innowacji.
Według Szwajcarów bowiem innowacją nie jest kompletnie nowe, rewolucyjne, rozwiązanie, ale takie, które dobrze sprawdzi się na rynku i najzwyczajniej na świecie się sprzeda. Prezentujemy listę pięciu szwajcarskich firm, które odnoszą sukcesy na całym świecie, a stosują właśnie tę zasadę małych kroków – ulepszać to co już jest. Może to od nich powinniśmy uczyć się sposobu na innowacje?
Franke
Franke to jeden ze światowych liderów w każdym z segmentów swojej działalności: systemów kuchennych, profesjonalnej gastronomii, przemysłowych automatów do kawy, systemów wyposażania łazienek dla sektora publicznego i rozwiązań do transportu i przechowywania napojów. Na polskim rynku są obecni od ponad 20 lat, skupiają się na praktycznych rozwiązaniach, które służą klientowi.
Systemy kuchenne są jedną z najbardziej rozpoznawalnych gałęzi Franke. Brzmi to banalnie, ale w tym przypadku zintegrowanie wszystkich modułów i dobranie odpowiednich części jest także innowacją. Obecnie firma współpracuje z Intelem nad stworzeniem nowych funkcjonalności w oferowanych urządzeniach, dzięki wykorzystaniu Internetu Rzeczy.
Co ważne, w Polskich zakładach nie odbywa się tylko zwykła produkcja wcześniej przygotowanych modeli czy rozwiązań. Wdrażane są w nich polskie technologie i wzornictwo.
Jak podkreśla Szymański, transfer technologiczny był procesem, w którym niezbędne było zdobycie zaufania. Wraz z nim pewne procesy, jak badania, zostały przeniesione do Polski, by być bliżej źródła. Tu urządzenia są projektowane i produkowane z wykorzystaniem polskiej technologii.
Clariant
Wśród firm obecnych na konferencji był m.in. Clariant. To światowy lider w branży wyspecjalizowanych produktów chemicznych z siedzibą w Muttenz koło Bazylei. Firma posiada ponad 7000 patentów z zakresu szeroko rozumianej chemii i zatrudnia 1050 pracowników w 8 centrach B+R na świecie. W 2014 roku na badania i rozwój Clariant wydał 213 milionów euro. Clariant Polska i jego poprzednicy (COLEX, Hoechst, Sandoz) są obecni w Polsce od 1991 r.
Obecnie Clariant Polska posiada dwie fabryki w Konstantynowie Łódzkim oraz w Gdańsku. Produkty gdańskiej fabryki znajdują zastosowanie głównie w przemyśle obróbki metali oraz przy konstrukcjach specjalnych np. w warszawskim metrze. W maju tego roku Cariant poinformował, że Łódź staje się jednym z dwóch światowych Centrów Usług Wspólnych koncernu. Centrum ma świadczyć usługi na potrzeby spółek grupy z Europy, Bliskiego Wschodu, Afryki i Ameryki Łacińskiej.
Giroflex
Inną szwajcarską firmą był Giroflex, który został założony w 1872 r. i jest wiodącym producentem krzeseł biurowych. Ktoś mógłby zapytać, co innowacyjnego jest w krzesłach biurowych? Jednak to Giroflex był pierwszą firmą na świecie, która w 1926 r. opracowała mechanizm obrotowy - do tej pory montowany w praktycznie wszystkich biurowych krzesłach czy fotelach.
Kolejnym innowacyjnym rozwiązaniem było wdrożenie do produkcji dwustrefowego profilu siedziska, co znacząco wpływa na ergonomię użytkowania krzeseł. Firma otwarta jest na naukowców i już od 1962 współpracuje z Politechniką w Zurichu nad wykorzystaniem wiedzy o ergonomii przy tworzeniu nowych produktów. Dzięki tej współpracy powstał patent rozwiązania polegającego na samodzielnym dostosowaniu się mechanizmu w krześle do ciężaru ciała osoby siedzącej.
Jura
Jura to firma z historią sięgającą lat 30. XX wieku. Od 1994 r. skupiono się na urządzeniach i produktach do przygotowywania kawy. Była pierwszą firmą, która zaprezentowała w pełni automatyczny ekspres do kawy będący w stanie przygotować kawę ze świeżo zmielonych ziaren.
Jura cały czas rozwija swoje produkty i wprowadza nowoczesne rozwiązania. Warto przy tym podkreślić, że już pierwszy model automatycznego ekspresu wprowadzony w 1994 roku był wyposażony w funkcję automatycznego wyłączania, co umożliwiało oszczędność 40 proc. energii wtedy, gdy jeszcze nie myślano o jej oszczędzaniu. Trend ten jest kontynuowany do dziś.
Mettlet Toledo
Mettler Toledo jest między innymi wiodącym producentem oraz dostawcą wag przeznaczonych do pracy w laboratorium, a także w aplikacjach przemysłowych oraz aplikacjach związanych ze sprzedażą detaliczną żywności.
Firma ta jest największym na świecie producentem i dostawcą systemów detekcji metalu wykorzystywanych do nadzorowania procesu produkcyjnego oraz kontroli na końcowym etapie pakowania.
Ich wagi i instrumenty analityczne są wykorzystywane w badaniach naukowych, w laboratoriach kontroli jakości, jak również we wszystkich gałęziach przemysłu, a szczególnie kosmetycznym, spożywczym oraz farmaceutycznym. W Polsce działają od 20 lat i zajmują się sprzedażą i serwisem produkowanych urządzeń.
Dwadzieścia lat temu firma zaczęła sprzedawać swoje produkty w Polsce. Później stworzono zakład produkcyjny, który na bazie szwajcarskich rozwiązań produkował rzeczy w kraju. Dziś zaś mamy zespoły polskich inżynierów, wykorzystywana jest polska myśl techniczna.