Obecnie Senat obraduje nad ustawą o administracji podatkowej, która od przyszłego roku ma wprowadzić nowy system obsługi w urzędach skarbowych. Ma być przejrzyściej, milej, z większym dostępem do informacji oraz pomocnymi urzędnikami.
Nowe przepisy przygotowywane przez Ministerstwo Finansów ma ujednolicić interpretację podatkową, powołać do życia asystenta podatnika, który ma za zadanie doradzać początkującym przedsiębiorcom, czy dać możliwość załatwienia sprawy podatkowej w każdym urzędzie.
Jak zapowiada resort finansów, ustawa będzie nakładała obowiązek odpowiedniego podejścia do podatnika we wszystkich urzędach. Standardy obsługi mają zostać ujednolicone w całej administracji. Tylko co to wszystko dokładnie oznacza i na jakie konkrety mogą liczyć przedsiębiorcy?
Jednolite interpretacje podatkowe
Dziś pod tym względem panuje mały chaos. Wiążące interpretacje podatkowe na temat opodatkowania działalności przedsiębiorców, tego co jest zgodne z prawem, a co jest uchylaniem się od obowiązków podatkowych, wydają poszczególne izby skarbowe. Dosyć istotnym problemem jest to, że opinie izb w tych samych kwestiach mogą nie tylko się różnić, ale być także ze sobą sprzeczne.
Ustawa zakłada, że zostanie stworzone jedno centralne Biuro Krajowe Informacji Podatkowej mające zajmować się m.in. wydawaniem jednolitych, ogólnokrajowych interpretacji podatkowych. Koniec z różnicami opinii na te same zagadnienia i problemy przedsiębiorców.
Biuro ma także prowadzić działalność informacyjną i edukacyjną w kwestii prawa podatkowego. Tutaj pojawia się mały problem, ponieważ nie sprecyzowano tego jak biuro ma te zadania wykonywać oraz na jakiej podstawie ma być z nich rozliczane.
Asystent dla początkujących przedsiębiorców
W urzędach skarbowych ma też zostać utworzone stanowisko asystenta podatnika dla osób, które rozpoczynają działalność gospodarczą. Prawo do korzystania z jego usług będzie przysługiwało przez pierwszych 18 miesięcy prowadzenia działalności.
Do obowiązków asystenta ma należeć:
- nawiązywanie kontaktu z podatnikiem,
- udzielanie informacji w zakresie sposobu wypełniania zeznań i deklaracji podatkowych,
- udzielanie pomocy w indywidualnych sprawach podatnika, w tym dotyczących rodzaju oraz formy opodatkowania,
- informowanie o terminach wynikających z przepisów prawa podatkowego oraz zasadach korzystania z ulg w spłacie zobowiązań podatkowych oraz udzielaniu ogólnych informacji o rodzajach spraw załatwianych przez inne organy podatkowe i Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
W projekcie ustawy dokładnie wymieniono też rzeczy, którymi asystent nie będzie mógł się zajmować. Taki urzędnik nie sporządzi dla przedsiębiorcy pisma czy opinii, nie będzie prowadził żadnych ksiąg czy innych ewidencji do celów podatkowych. Nie będzie za podatnika sporządzał zeznań i deklaracji podatkowych ani reprezentował go w postępowaniach administracyjnych czy sądowych.
Centralny Rejestr Danych Podatkowych
Z dniem wejścia ustawy we wrześniu ma zostać stworzony także Centralny Rejestr Danych Podatkowych (CRDP). Będą tam przechowywane informacje dotyczące podatników, które dziś są dostępne tylko w konkretnych miejscowych urzędach i izbach skarbowych. To wszelkie informacje, które gromadzi administracja na temat zobowiązań i ich regulowaniu przez konkretnych obywateli. Będą tam też informacje o prowadzonych postępowaniach podatkowych, egzekucyjnych, karnych skarbowych.
Wprowadzenie tej bazy jest być może najciekawszym rozwiązaniem, które przyniesie ułatwienie dla większości podatników. Dzięki niej sprawy skarbowe będziemy mogli załatwić w każdym urzędzie na terenie Polski, a nie tylko we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.
Baza wiedzy podatkowej
Teoretycznie każdy z nas może w dowolnym momencie zadzwonić na infolinię Krajowej Informacji Podatkowej i wystąpić o interpretację indywidualną. Jednak baza wiedzy, która powstaje w oparciu o pytania od obywateli, nie jest udostępniana dla maluczkich. Ma to się zmienić wraz z rozbudową Portalu Podatkowego.
Jego funkcje zostaną rozwinięte, mają się pojawiać odpowiedzi na regularnie zadawane pytania, kursy e-learningowe, czy przewodniki po systemie podatkowym. W założeniach dzięki temu podatnik zaoszczędzi czas i nie będzie musiał nie tylko dzwonić na infolinię, ale nawet występować o interpretację indywidualną.
Ministerstwo Finansów zakłada, że wraz z udostępnieniem Bazy Wiedzy Administracji Podatkowej każdy otrzyma jednolitą informację dotyczącą stosowania przepisów prawa podatkowego, niezależnie od jego miejsca zamieszkania.
Według autorów projektu wdrożenie systemu obsługi i wsparcia podatnika podniesie poziom dobrowolnego wypełniania przez podatników obowiązków podatkowych. Wynikiem tego ma być właściwe i terminowe deklarowanie zobowiązań podatkowych bez konieczności wszczynania kontroli podatkowej, czynności sprawdzających oraz postępowań podatkowych.
Zapisy propozycji komentujesz nasz bloger i ekspert podatkowy Mateusz Kamiński:
Doradca podatkowy z kancelarii Kamiński Majewski Doradcy Podatkowi
Marketing Ministerstwa Finansów odnośnie wprowadzanych zmian w administracji podatkowej jest imponujący. Wprowadzana ustawa to jednak w tym zakresie raczej zestaw życzeń i obietnic, niewiele w niej twardych zobowiązań i dokładnych wytycznych. Czy nowe instytucje i zasady sprawdzą się w praktyce, czy będą dawały podatnikom realną korzyść – to zależy w dużej mierze od tego jakim zmianom będą podlegały przepisy merytoryczne i proceduralne. Przykładowo, przy interpretacjach podatkowych – realne znaczenie dla podatników będą miały zmiany w sposobie ich wydawania, wprowadzane zupełnie inną ustawą, a nie powołanie jednego Biura Krajowej Informacji Podatkowej wobec dzisiejszych pięciu. Z drugiej strony, o ile baza wiedzy podatkowej będzie się różnić do dzisiejszego http://sip.mf.gov.pl/, zobaczymy miejmy nadzieję niedługo – ale dopiero w praktyce. To dobrze, że rząd publicznie pokazuje chęć wyjścia naprzeciw podatnikom, pomocy im a nie atakowania. Ale prawdziwe działania w tym kierunku są chyba jeszcze przed nim.