Pierwszy spin-off z programu BRIdge Alfa generuje 25-procentowe oszczędności na energii

Na scenie Bitspiration debatowali: Grzegorz Nowaczewski, Leszek Grabarczyk i Maciej Sadowski.
Na scenie Bitspiration debatowali: Grzegorz Nowaczewski, Leszek Grabarczyk i Maciej Sadowski. Fot. Adam Turek
– Jeśli basen lub fabryka wydaje rocznie na elektryczność i ogrzewanie milion złotych, to nasze rozwiązanie daje znaczące oszczędności – powiedział Grzegorz Nowaczewski, prezes Virtual Power Plant, podczas Bitspiration 2015. Jego firma to pierwszy spin-off programu BRIdge Alfa.

Program BRIdge Alfa organizuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Bierze w nim udział 10 funduszy inwestycyjnych z całego kraju. W ramach programu na podstawie partnerstwa publiczno-prywatnego powstało dziesięć wehikułów inwestycyjnych. Każdy z nich otrzymał od 5 do 20 milionów. 80 proc. kwoty pochodzi z NCBR-u, 20 proc. z funduszu.

Program jest kilkuetapowy. Najpierw dokonuje się preselekcji pomysłów. Później wybrane projekty przechodzą etap proof of principle, w którym badane są laboratoryjnie. – Prototyp nie musi działać w skali przemysłowej, ale ważne, by udowadniał, że robi to, co powinien – mówił ze sceny Bitspiration 2015 Leszek Grabarczyk, zastępca dyrektora NCBR. W razie sukcesu projekty mogą otrzymać 300 tysięcy złotych. Na końcu czeka je proof of concept, etap w którym każdy projekt jest już rozwinięty i nadaje się do demonstracji. Naukowcy mogą wtedy liczyć na pomoc rzędu miliona złotych.

– Otrzymaliśmy 600 zgłoszeń – mówił Maciej Sadowski, prezes Fundacji Startup Hub Poland, jednego z partnerów NCBR w programie BRIdge Alfa. – 30 procent z nich pochodziło z Polski, 70 było projektami międzynarodowymi. Zazwyczaj składały się z polskich naukowców i zagranicznych przedsiębiorców – dodawał.


Sadowski zaznaczał, że rola partnerów była bardzo trudna. – Wszystkie projekty dotyczyły wysokich technologii – mówił. Każde z 600 zgłoszeń trzeba było odpowiednio zrozumieć. – Ze wszystkich projektów wybraliśmy 35, którym poświęciliśmy więcej uwagi – dodawał. Dwa z nich są już działającymi przedsiębiorstwami, kolejne dwa niedługo do nich dołączą. – Chcemy, by do końca roku powstało łącznie 8-10 spin-offów.

– Lubię pracować z naukowcami, ale nie jest to proste – podkreślał Grzegorz Nowaczewski, prezes Virtual Power Plant. – Dzięki pomocy funduszu było o wiele łatwiej – dodawał. Rozwiązanie jego firmy pomaga oszczędzać pieniądze na energii zużywanej przez duże obiekty, jak np. baseny, fabryki czy stadiony. – Zaczęliśmy już nawet współpracę z klientami z zagranicy – mówił Nowaczewski.

Napisz do autora: adam.turek@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.