Pierwszy spin-off z programu BRIdge Alfa generuje 25-procentowe oszczędności na energii

Na scenie Bitspiration debatowali: Grzegorz Nowaczewski, Leszek Grabarczyk i Maciej Sadowski.
Na scenie Bitspiration debatowali: Grzegorz Nowaczewski, Leszek Grabarczyk i Maciej Sadowski. Fot. Adam Turek
– Jeśli basen lub fabryka wydaje rocznie na elektryczność i ogrzewanie milion złotych, to nasze rozwiązanie daje znaczące oszczędności – powiedział Grzegorz Nowaczewski, prezes Virtual Power Plant, podczas Bitspiration 2015. Jego firma to pierwszy spin-off programu BRIdge Alfa.

Program BRIdge Alfa organizuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Bierze w nim udział 10 funduszy inwestycyjnych z całego kraju. W ramach programu na podstawie partnerstwa publiczno-prywatnego powstało dziesięć wehikułów inwestycyjnych. Każdy z nich otrzymał od 5 do 20 milionów. 80 proc. kwoty pochodzi z NCBR-u, 20 proc. z funduszu.

Program jest kilkuetapowy. Najpierw dokonuje się preselekcji pomysłów. Później wybrane projekty przechodzą etap proof of principle, w którym badane są laboratoryjnie. – Prototyp nie musi działać w skali przemysłowej, ale ważne, by udowadniał, że robi to, co powinien – mówił ze sceny Bitspiration 2015 Leszek Grabarczyk, zastępca dyrektora NCBR. W razie sukcesu projekty mogą otrzymać 300 tysięcy złotych. Na końcu czeka je proof of concept, etap w którym każdy projekt jest już rozwinięty i nadaje się do demonstracji. Naukowcy mogą wtedy liczyć na pomoc rzędu miliona złotych.

– Otrzymaliśmy 600 zgłoszeń – mówił Maciej Sadowski, prezes Fundacji Startup Hub Poland, jednego z partnerów NCBR w programie BRIdge Alfa. – 30 procent z nich pochodziło z Polski, 70 było projektami międzynarodowymi. Zazwyczaj składały się z polskich naukowców i zagranicznych przedsiębiorców – dodawał.


Sadowski zaznaczał, że rola partnerów była bardzo trudna. – Wszystkie projekty dotyczyły wysokich technologii – mówił. Każde z 600 zgłoszeń trzeba było odpowiednio zrozumieć. – Ze wszystkich projektów wybraliśmy 35, którym poświęciliśmy więcej uwagi – dodawał. Dwa z nich są już działającymi przedsiębiorstwami, kolejne dwa niedługo do nich dołączą. – Chcemy, by do końca roku powstało łącznie 8-10 spin-offów.

– Lubię pracować z naukowcami, ale nie jest to proste – podkreślał Grzegorz Nowaczewski, prezes Virtual Power Plant. – Dzięki pomocy funduszu było o wiele łatwiej – dodawał. Rozwiązanie jego firmy pomaga oszczędzać pieniądze na energii zużywanej przez duże obiekty, jak np. baseny, fabryki czy stadiony. – Zaczęliśmy już nawet współpracę z klientami z zagranicy – mówił Nowaczewski.

Napisz do autora: adam.turek@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.