Duński Accelerace pomógł do tej pory rozwinąć się 275 startupom. Biorąc pod uwagę globalne statystyki dotyczące “przeżywalności” startupów, idzie mu to całkiem nieźle. Na świecie upada ponad 90 proc. startupów. Spośród tych, które przeszły przez program Accelerace, ponad 90 proc. dalej funkcjonuje. Nowy program akceleracyjny powinien ruszyć w Polsce zaraz po wakacjach.
Tylko dla orłów
– Szukamy najlepszych światowych startupów, pomagamy im się rozwinąć i sugerujemy rynki, w których powinny zacząć działania – powiedział Peter Torstensen, prezes Accelerace w trakcie rozmowy na Bitspiration Festival 2015. Podczas trzymiesięcznego programu, mentorzy Accelerace pomagają startupowcom zrozumieć, gdzie znajdą największe zainteresowanie na swoje rozwiązania i sugerują rozpoczęcie działalności właśnie w tym kraju.
Przez 8 lat działalności, Accelerace zdążył również zainwestować w ok. 75 startupów, które przechodziły przez ich program akceleracyjny. – Zazwyczaj są to małe inwestycje, wielkości kilkudziesięciu tysięcy euro, ale czasami bierzemy udział w dalszych rundach finansowania i wtedy mówimy już o setkach tysięcy euro – mówił Torstensen. Do tej pory łączne startupy ze stajni Accelerace pozyskały ponad 200 milionów euro finansowania z prywatnego rynku. Z kolei wartość wszystkich startupów, które brały udział w programie wzrosła łącznie o ponad 600 milionów euro.
Startupy do boju
By potwierdzić jeszcze uznanie, jakim cieszy się Accelerace, warto dodać, że podczas tegorocznego rozdania nagród Nordic Startup Awards, Accelerace Invest został wybrany najlepszym inwestorem, a program akceleracji NextStep Challenge, którego Accelerace jest partnerem, wybrano na najlepszyu program akceleracji. Natomiast jeden z uczestników Accelerace, startup Trustpilot do recenzowania obsługi klienta online, pozyskał miesiąc temu 73,5 miliona dolarów finansowania w rundzie D pozyskiwania inwestycji.
By program akceleracyjny w Polsce przynosił startupom jak najwięcej korzyści, Torstensen musi dopasować go do Inteligentnych Specjalizacji specjalizacji naszego kraju i poszczególnych regionów. Zapytany o to, jakie specjalizacje ma na myśli, odparł: “Dobre pytanie. Właśnie analizujemy rynek.W najbliższym czasie właśnie tego będziemy się dowiadywać.”
W stworzeniu polskiego oddziału Accelerace Duńczykom pomaga FundingBox, czyli stworzona w Polsce platforma do łączenia startupów z akceleratorami na całym świecie, która posiada już swoje biuro w Warszawie. Tomasz Mazuryk, prezes FundingBox powiedział o współpracy: – Wierzymy, że połączenie jednego z najlepszych programów akceleracji i wykorzystanie naszej platformy pozwoli na wygenerowanie odpowiednio dużego i atrakcyjnego deal-flow.
Może już niedługo będziemy mogli pochwalić się w Polsce programem, z którego ponad 90 proc. startupów-absolwentów jest więcej niż zadowolonych.