Prezes Uber France Thibaud Simphal oraz dyrektor generalny Uber Europe Pierre-Dimitri Gore-Coty trafili włąśnie do aresztu. Nikogo to nie powinno dziwić, bo w Europie Zachodniej Uber od dawna budzi silne emocje, a nawet protesty. Nie zatrzymuje to jednak firmy nawet na chwilę - obecnie działa ona w 311 miastach w 58 państwach. Jak doszło do tego, że firma ta warta jest dzisiaj 50 mld dolarów, chociaż spotyka się z tyloma problemami prawnymi?
Grudzień 2008
Travis Kalanick i Garrett Camp mają problem z zamówieniem taksówki podczas konferencji LeWeb w Paryżu. Jest śnieżny wieczór. Pogoda nie sprzyja czekaniu na taksówkę. – Dlaczego nie możemy po prostu stuknąć w przycisk i dostać samochód? – miał zapytać wtedy Garrett Camp.
W pierwszym pitchu mówili o dzieleniu kosztami wynajęcia kierowcy, Mercedesa Klasy S i miejsca parkingowego w garażu, by mogli na życzenie przemieszczać się po terenie San Francisco wykorzystując do tego aplikację na iPhonie.
Marzec 2009
Garrett Camp, Oscar Salazar i Conrad Whelan rozpoczynają pracę na prototypem aplikacji UberCab.
Połowa roku 2009
Travis Kalanick dołącza do zespołu UberCab jako Chief Incubator. Ma tymczasowo zarządzać firmą, doprowadzić do stworzenia prototypu, znaleźć dyrektora generalnego i przeprowadzić Ubera przez start działalności w San Francisco. Kalanick przyznaje, że nie jest w stanie poświęcić się w pełni pracy w UberCab, bo wciąż dochodzi do siebie po dziesięciu latach pracy w startupie. Camp zatrudnił Kalanicka między innymi dlatego, że wykupił od eBay swoją poprzednią firmę, StumbleUpon, i musi się nią zająć.
Styczeń 2010
Trwają pierwsze próby systemu w Nowym Jorku. Trzy samochody jeździły po okolicach SOHO, Chelsea i Union Square, a kilka osób sprawdzało działanie aplikacji.
Marzec 2010
Do zespołu dołącza Ryan Graves, który zostaje dyrektorem generalnym. Do tej pory był m.in. administratorem bazy danych w General Electric. Wszystko zmienia się po odpowiedzi na tweeta Kalanicka.
Maj 2010
Uber oficjalnie startuje ze swoją usługą w San Francisco.
Sierpień 2010
Ryan Graves zostaje prezesem Ubera.
Październik 2010
UberCab zdobywa 1,25 miliona dolarów finansowania od First Round Capital. Jednym ze wspierających jest Chris Sacca. Były pracownik Google, obecnie jeden z popularniejszych i ważniejszych inwestorów w Dolinie Krzemowej. Inwestował również w Twittera.
W tym samym miesiącu UberCab otrzymuje pierwszy list namawiający do zaprzestania działalności od władz San Francisco i stanu Kalifornia. Firmie zarzuca się, że działa jak firma taksówkarska, ale brak jej odpowiednich uprawnień.
UberCab zmienia nazwę na Uber.
Grudzień 2010
Travis Kalanick zastępuje Ryana Gravesa na pozycji prezesa firmy. Graves nie odchodzi jednak z firmy. Zasiada w zarządzie i zostaje mianowany dyrektorem ds. operacyjnych.
Luty 2011
Uber zdobywa 11 milionów dolarów od Benchmark Capital w rundzie A finansowania. Uber jest wyceniane na 60 milionów dolarów.
Maj 2011
Uber oficjalnie startuje ze swoją usługą w Nowym Jorku. Na ulice miasta wyjeżdża około 100 samochodów.
Maj-Grudzień 2011
Uber trafia do Bostonu, Chicago, Seattle i Waszyngtonu. Po raz pierwszy usługa trafia również za granicę, do Paryża.
Firma zdobywa 32 miliony finansowania z Goldman Sachs, Menlo Ventures i Bezos Expeditions.
31 grudnia 2011 – 1 stycznia 2012
Na Uber spada pierwsza fala krytyki niezadowolonych klientów. Dynamicznie zmieniająca się cena przejazdu za kilometr sprawiła, że ludzie drogo płacili za sylwestrowe przejażdżki z Uberem.
Lipiec 2012
Uber ogłasza wprowadzenie usługi UberX. Tańsze przejazdy mają być spowodowane wprowadzeniem do floty pojazdów z napędem hybrydowym.
Listopad 2012
Gary Oswald, reprezentujący taksówkarzy z San Francisco wytacza sprawę przeciw Uberowi. Zdaniem Oswalda firma prowadzi nielegalną działalność i zagraża pozycji innych, legalnie pracujących osób.
Sierpień 2013
Uber zbiera 361,2 miliona dolarów w swojej najnowszej rundzie pozyskiwania inwestycji. 258 milionów pochodzi z Google Ventures, które co roku na inwestycje przeznacza 300 milionów dolarów. To 86 proc. tej kwoty.
Wycena Ubera osiąga 3,7 miliarda dolarów.
Platforma działa już w 35 państwach.
Wrzesień 2013
Kalifornia wprowadza regulacje dotyczące serwisów typu „ridesharing”, takich jak Uber czy Lyft. Kierowcy mają zdobyć pozwolenie od California Public Utilities Commission, nie mieć przeszłości kryminalnej, przejść program treningowy w firmie. Każda firma ma z kolei oferować ubezpieczenie.
Styczeń 2014
Jeden z kierowców Ubera śmiertelnie potrąca sześcioletnią dziewczynkę na pasach w San Francisco. Uber odcina się od zdarzenia twierdząc, że nie miało ono miejsca podczas przejazdu w systemie. Rodzi się pytanie czy ubezpieczenie powinno pokrywać kierowców pomiędzy przejazdami.
Luty 2014
Uber rusza we Francji z usługą UberPop. Kierowcy nie muszą w niej jeździć czarną limuzyną lub taksówką. Od początku usługa spotyka się z wieloma kontrowersjami i nazywana jest nielegalną.
Kwiecień 2014
Uber wprowadza w Nowym Jorku nową usługę – Uber Rush, w której użytkownik zamawia rowerowych kurierów.
Sierpień 2014
Uber wprowadza się do Warszawy.
W tym samym miesiącu firma pozyskała 1,5 miliarda dolarów od firm venture capital. Wycena Ubera sięga już 41 miliardów dolarów.
„CNN Money” publikuje reportaż na temat 177 kierowców Ubera, którzy zamówili, a następnie odwołali 5560 przejazdów u konkurencji, czyli w serwisie Lyft. 300 przejazdów zamówił jeden z rekruterów Ubera.
Październik 2014
Francuski sąd ogłasza, że UberPop jest nielegalny.
Listopad 2014
Uber ogłasza nową usługę, UberPool, która ma być następstwem UberPop.
Grudzień 2014
Chiński Baidu, jedna z największych korporacji (i zarazem wyszukiwarka internetowa) w kraju, inwestuje w Ubera.
W Indiach jeden z kierowców zostaje oskarżony o gwałt na jednej z pasażerek. Okazuje się, że był już odpowiedzialny za napad seksualny w 2011 roku. W ciągu dwóch dni prawie 7000 osób podpisuje petycję, która nakazywałaby Uberowi sprawdzanie historii kierowców.
Marzec 2015
UberPop zostaje zakazany w Niemczech.
Kwiecień 2015
Global Post publikuje mapę, na której zaznacza większość państw, w których Uber jest zakazany.
Maj 2015
Uber mówi, ze zamierza zebrać od 1,5 do 2 miliardów dolarów w najnowszej rundzie inwestycyjnej. Ma zwiększyć to wartość firmy do ponad 50 miliardów dolarów.
Włochy zakazują usługi UberPop z powodu niesprawiedliwej konkurencji.
Czerwiec 2015
Uber działa już w 311 miastach w 58 państwach na całym świecie. W tym miesiącu dotarł między innymi do Trójmiasta.
W Paryżu dochodzi do zamieszek podczas protestu przeciw Uberowi. Francja zakazuje korzystania z aplikacji UberPop w Paryżu.
Prezes Uber France Thibaud Simphal oraz dyrektor generalny Uber Europe Pierre-Dimitri Gore-Coty trafiają do aresztu 29 czerwca. Patrząc na determinację firmy w realizowaniu swoich idei - mogą nie być ostatni.