Wielki konkurs dla instytucji naukowych i przedsiębiorców. Do wzięcia aż 804 mln złotych

Największe polskie ośrodki naukowe mają szansę wzmocnić swoją pozycję badawczą, dzięki gigantycznemu dofinansowaniu
Największe polskie ośrodki naukowe mają szansę wzmocnić swoją pozycję badawczą, dzięki gigantycznemu dofinansowaniu Fot. woodleywonderworks/cc2.0/http://bit.ly/1egnJai
Liderzy naukowi z Polski, którzy mogą ubiegać się o fundusze w ramach konkursu są już wybrani. To 53 jednostki naukowe i ich projekty, które Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz zespół ekspertów wybrali i umieścili na Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej. Za to przedsiębiorcy mają jeszcze szansę na skorzystanie z wielkiej puli dofinansowania. Warto o nie powalczyć, bo najniższa kwota jaką przewidziano na projekt to bagatela 30 mln zł.


Ogłoszony 30 czerwca konkurs w ramach Programu Inteligentny Rozwój przeznaczono na realizację inwestycji wskazanych przez instytucje naukowe umieszczone na Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej (PMDIB). To największy w Polsce program wsparcia infrastruktury badawczej.
Dr Tomasz Pietrasieński z Ośrodka Przetwarzania Informacji Państwowego Instytutu Badawczego

Na Mapie tej znaleźli się prawdziwi leaderzy wśród polskich jednostek naukowo-badawczych. Konkurs realizowany w ramach działania 4.2. „Rozwój nowoczesnej infrastruktury badawczej sektora nauki” realizowany jest w celu dofinansowania rozbudowy i wyposażenia największych ośrodków badawczych w naszym kraju, które już dziś mają status lidera. Otrzymane przez instytucje fundusze, będą mogły zostać przeznaczone na zakup urządzeń czy aparatury, które uczynią z nich obiekty o istotnym znaczeniu nie tylko krajowym, ale i międzynarodowym.

Aby jednak dana instytucja naukowa/ośrodek badawczy mogła otrzymać dofinansowanie musi znaleźć przedsiębiorcę, który będzie zainteresowany współpracą z nią i gotowy włożyć w całe przedsięwzięcie własny wkład finansowy. Wkład mały być nie może, bo nawet jeśli oscylowałby wokół 10 proc. całej inwestycji, to przy fakcie, iż najniższa konkursowa suma przeznaczona na projekt wynosi 30 mln zł, to inwestor winien dysponować wkładem minimalnym na poziomie 3 mln złotych. Jednak w zależności od projektu stawki te mogą być dużo większe.

Choć konkurs został ogłoszony, przedsiębiorcy i instytucje naukowe mają sporo czasu na przygotowanie wniosków. Składanie ich będzie bowiem możliwe dopiero od 1 października 2015 i potrwa do 30 marca 2016 roku.


Co i kto na tym zyska?
– Zyskają ośrodki naukowe, które będą mogły przygotować swoje obiekty lub sieci obiektów nowoczesnej infrastruktury badawczej dużej skali, urządzeń i aparatury badawczej stacjonarnej lub mobilnej. Mogą być to także banki danych, sieci telekomunikacyjne i systemy informatyczne, a nawet zasoby wiedzy takie jak archiwa czy kolekcje i depozyty – mówi Pietrasieński. – Skorzystają też przedsiębiorcy, którzy będą mieli uprzywilejowany dostęp do infrastruktury badawczej ośrodków oraz inne przywileje, zależne od umów jakie zawrą z jednostkami naukowymi.


– To ogromne wyzwanie dla przedstawicieli nauki, aby zachęcić firmy do zainwestowania pieniędzy w takie przedsięwzięcia – mówi dr Olaf Gajl, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego. – Obserwując jednak coraz lepszą współpracę tych dwóch środowisk należy mieć nadzieję, że przedsiębiorcy potraktują to jako szansę. Inwestorzy będą bowiem mogli korzystać z powstałej aparatury, a to w konsekwencji doprowadzi do zastosowania w praktyce nowoczesnych rozwiązań.


Zdaniem prof. Krzysztofa Jana Kurzydłowskiego, dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju ogłoszony właśnie konkurs, to kolejne działanie w nowej unijnej perspektywie, w którym nauka będzie szła z gospodarką ramię w ramię, promując naukowców i zwiększając konkurencyjność polskich firm.
prof. Krzysztof J. Kurzydłowski, dyrektor NCBR

Badania prowadzone przez naszych naukowców we współpracy z przedsiębiorcami zapewnią Polsce wieloletnią ścieżkę rozwoju społecznego i gospodarczego - twierdzi dyrektor NCBR.

Tak duże dofinansowanie z przeznaczeniem na doposażenie ośrodków naukowo w odpowiednie urządzenia i aparaturę, to także szansa dla Polski, by zaistnieć na mapie przynajmniej europejskich, ale może i międzynarodowych ośrodków badawczych. I być może szansa jedyna, bo jeśli po 2020 r. skończy się unijna pomoc, a na pewno zakończy się program „Inteligentny Rozwój”, pozyskanie równie dużego wsparcia będzie mało realne. Dlatego też tak ważne jest obecnie właściwe wykorzystanie przez Polskę otrzymanej szansy.

Trudny proces weryfikacji
Wśród 53 ośrodków, które zostały wpisane na Polską Mapę Drogową Infrastruktury Badawczej znalazły się szkoły wyższe, instytuty PAN oraz inne instytuty badawcze. 14 z nich reprezentuje
nauki fizyczne i matematyczne, 14 - nauki techniczne, 11 - nauki o Ziemi i nauki biologiczne, 6 - zagadnienia interdyscyplinarne, 6 - nauki medyczne i rolnicze, a 2 - nauki społeczne i humanistyczne.
Prof. Włodzimierz Duch, Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Wszystkie te projekty to strategiczna infrastruktura badawcza – urządzenia i obiekty o wyjątkowym charakterze w skali krajowej, europejskiej lub międzynarodowej oraz kluczowym znaczeniu dla rozwoju badań naukowych.

Jednakże fakt, iż na PMDIB znalazła się konkretna placówka badawcza nie jest wcale gwarantem, że otrzyma ona grant z puli 804 mln zł. Aby jej kandydatura była rozważana musi ona spełnić szereg warunków. Pierwszy, to już wspomniane pozyskanie przedsiębiorcy, drugi, to zmieszczenie się z realizacją projektu w ramach czasowych przewidzianych programem „Inteligentny Rozwój”, kolejne, a jest ich wiele, zamieszczono na stronie OPI PIB - www.opi.org.pl, który to odpowieda za proces przyznawania środków na przedsięwzięcia PMIDIB.

Napisz do autorki: izabela.marczak@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe
WYWIAD 0 0"Postarzałam się o 5 lat w ciągu roku". Polka skończyła Harvard, wróciła ze świetnym pomysłem na biznes
0 0Rozwiązanie problemu sortowania odpadów mieliśmy 20 lat temu. Teraz może pomóc miastom uniknąć kar
0 0W Polsce powstała "Szkoła Przyszłości". Można używać smartfonów na lekcjach i uprawiać ogródek
0 0Program "Milion Plus" dla szpitali to wyborczy bubel. Jest niczym plaster na krwawiącą tętnicę