Reklama.
Fundusz zalążkowy INNOventure z Krakowa wraz z Fundacją Akcelerator Uniwersytetu Łódzkiego powołał do życia spółkę GeneaMed, odpowiedzialną za wprowadzenie na rynek światowy dendrymerów, nad których wykorzystaniem pracują polscy naukowcy jako potencjalnego leku na przewlekłą białaczkę limfocytową.
Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl
Innowacyjność tego wynalazku opiera się na zastosowaniu dendrymerów jako substancji aktywnych, per se, które mogą być głównym składnikiem lekarstwa. Nie muszą one być jedynie przekaźnikiem leków. Badania, które przeprowadziłam, pokazały, że dendrymery z doczepionymi cukrami na zewnętrznych wiązaniach mogą zmusić komórkę białaczkową do samobójstwa, a zarazem nie są szkodliwe dla zdrowych komórek organizmu.
Wprowadzenie na rynek nowego leku to proces niezwykle długotrwały, skomplikowany i bardzo kosztowny. Naukowcy, którzy mają pomysł i wiedzę, potrzebują wsparcia i organizacyjnego i finansowego. Jako Fundacja Akcelerator Uniwersytetu Łódzkiego, która wspiera i organizuje współpracę pomiędzy światem biznesu a środowiskiem akademickim, postanowiliśmy zaangażować się w projekt badań nad dendrymerami, bowiem ta substancja może zapobiec rozwojowi przewlekłej białaczki limfocytowej, a dotychczasowe wyniki badań są bardzo obiecujące.