Ten projekt jako jedyny z Polski znalazł się wśród finalistów prestiżowego ogólnoeuropejskiego konkursu RegioStars 2015 organizowanego przez Komisję Europejską. Powstał w Toruńskim Parku Technologicznym, dotyczy zwiększenia dostępności i upowszechnienia korzystania z zasobów informatycznych w modelu tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing).
Projekt powstał w Toruńskim Parku Technologicznym i jako jedyny z Polski, zakwalifikował się do prestiżowego ogólnoeuropejskiego konkursu RegioStars 2015 organizowanego przez Komisję Europejską. Projekt zgłoszony został w kategorii "Inteligentny wzrost gospodarczy − uwalnianie potencjału wzrostu MŚP na rzecz gospodarki cyfrowej".
Dzięki projektowi stworzona została nowoczesna infrastruktura, której kluczowym elementem jest jedno z najnowocześniejszych centrów przetwarzania danych w Polsce – Exea Data Center. Centrum przetwarzania danych Exea powstało w ramach projektu realizowanego przez Toruńską Agencję Rozwoju Regionalnego – organizację z 20-letnim doświadczeniem we wdrażaniu innowacyjnych przedsięwzięć biznesowych.
Prestiż i uznanie
Komentując wybór jury, europejska komisarz ds. polityki regionalnej Corina Creţu stwierdziła:
Projekty zakwalifikowane do finału są realizowane w regionach i miastach z 15 krajów UE: Austrii, Bułgarii, Czech, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Polski, Portugalii, Rumunii, Szwecji, Węgier, Włoch i Wielkiej Brytanii.
Finaliści konkursu
Niezależne jury konkursu RegioStars, pod przewodnictwem posła do Parlamentu Europejskiego Lamberta Van Nistelrooija, wybrało 17 finalistów (spośród 143 zgłoszonych projektów) w oparciu o cztery najważniejsze kryteria: innowacyjność, wpływ na gospodarkę i społeczeństwo, zgodność z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz współpracę partnerską.
Nazwy czterech zwycięskich projektów zostaną ogłoszone podczas Tygodnia Europejskich Regionów i Miast (OPEN DAYS), który będzie miał miejsce w Brukseli od 12 do 15 października 2015 r. Komisarz ds. polityki regionalnej Corina Creţu oraz poseł do Parlamentu Europejskiego Lambert van Nistelrooij wręczą autorom zwycięskich projektów nagrody i świadectwa podczas ceremonii wręczenia nagród w dniu 13 października w Centrum Sztuk Pięknych BOZAR w Brukseli.
Polska firma
– Jako jedni z pierwszych wprowadziliśmy w życie ideę budowy centrum przetwarzania danych zaprojektowanego specjalnie pod kątem rozwiązań Cloud. Nasze rozwiązania bazują na technologiach i know-how światowych liderów branży ICT. Dzięki strategicznemu partnerstwu mamy dostęp do nowości branżowych – chwali się firma na swojej stronie internetowej.
Z jej usług korzystają przedsiębiorcy, a w szczególności firmy informatyczne, które mogą bez nakładów inwestycyjnych i związanego z tym ryzyka tworzyć, wdrażać i sprzedawać własne, innowacyjne usługi w modelu chmury obliczeniowej. Dotyczy to również startupów, które rozwijają swoją działalność w inkubatorze Exea Smart Space, który powstał również w ramach realizowanego projektu.
Obiekt Exea Data Center
Powierzchnia serwerowni Exea Data Center wynosi ponad 4 700 m2 i posiada cztery niezależne komory z miejscem na 320 pełnowymiarowych szaf rack. Komory serwerowe zbudowane zostały z grubego ognioodpornego muru i nie mają okien. Obiekt nie posiada dodatkowych pięter nad komorami serwerowymi. .
Projekt: Rozbudowa i rozwój działalności Toruńskiego Parku Technologicznego realizowany jest jako kluczowy z działania 5.3 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Jego celem jest zwiększenie dostępności i upowszechnienie korzystania z zasobów informatycznych w modelu tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). Ten sposób korzystania z zasobów informatycznych – z uwagi na oddzielenie warstwy technologicznej (sprzętu i oprogramowania) od użytkownika, który może dzięki temu skoncentrować się wyłącznie na korzystaniu z zasobów, a nie na ich obsłudze – przynosi znaczące korzyści zarówno przedsiębiorcom, jak i sektorowi publicznemu.
Napisz do autora: dariusz.rembelski@innpoland.pl
Reklama.
Corina Cretu
Gratuluję wszystkim finalistom, gdyż projekty wybrane przez jury to doskonały przykład tego rodzaju inwestycji, których chcielibyśmy widzieć więcej w przyszłości dla innych regionów i miast. Projekty znajdujące się wśród tegorocznych finalistów to modelowe projekty w dziedzinie rozwoju MŚP, efektywności energetycznej, włączenia społecznego oraz rozwoju miast, a wspólnych celem ich wszystkich jest podniesienie jakości życia obywateli. Znalezienie się wśród finalistów konkursu RegioStars to nie tylko znak jakości przyznany dobremu projektowi, lecz również oznaka międzynarodowego uznania dla regionów i miast za ich innowacyjne i kreatywne podejście do wykorzystania unijnych funduszy.