Od teraz Elektroniczne Potwierdzenie Odbioru działa we wszystkich sądach w Polsce

Od teraz Elektroniczne Potwierdzenie Odbioru działa we wszystkich sądach w Polsce
Od teraz Elektroniczne Potwierdzenie Odbioru działa we wszystkich sądach w Polsce Fot. mat. prasowe
InPost w stu procentach wdrożył już tzw. EPO, czyli elektroniczne potwierdzenie odbioru. Doręczyciele z sądów zostali wyposażeni w odpowiednie urządzenia, na których odbiorca tylko składa podpis.


Sądy dzięki temu będą działać sprawniej
Wprowadzenie EPO na terenie całej Polski firma zapowiadała już jakiś czas temu. Teraz, jak poinformowano, system działa już w stu procentach, w każdym miejscu w kraju. EPO zastępuje tradycyjną, papierową "zwrotkę", którą po odebraniu korespondencji trzeba wypełnić i odesłać nadawcy. Urządzenie w czasie rzeczywistym przesyła informację o odbiorze korenspondencji od razu do komputera sędziego prowadzącego sprawę.

Według wyliczeń Ministerstwa Sprawiedliwości średni czas obiegu informacji o przesyłkach dzięki EPO skrócił się z 18,4 dnia do 6,7 dnia. To zaś sprawia, że sądy działają po prostu sprawniej, m.in. dokonują mniejszej liczby odroczeń.
Sebastian Anioł, prezes InPost

Wdrożenie EPO w skali całego kraju to ogromne nakłady finansowe, a sama skala przedsięwzięcia w tak krótkim czasie wymagała pełnego zaangażowania oraz ścisłej współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości - integracji systemów IT sądownictwa i przeszkolenia kilkunastu tysięcy ludzi. Dlatego jesteśmy dumni, że to polski prywatny operator pocztowy wprowadził system EPO w naszym kraju, pozwalając na istotne skrócenie czasu obiegu korespondencji, a tym samym przyspieszenie pracy wymiaru sprawiedliwości.

- Warto zauważyć, że jednym z wymogów obecnie toczącego się nowego przetargu na obsługę korespondencji sądów jest właśnie zapewnienie w pełni funkcjonalnego systemu EPO, co z pewnością wzmacnia pozycję konkurencyjną InPost i PGP – dodawał Anioł.

Naprawdę duża innowacja
System ten to prawdziwa rewolucja, EPO zresztą zostało laureatem konkursu Innowacja Roku 2014, organizowanego przez Wydział Nauk Technicznych PAN i Fundację Centrum Innowacji FIRE. Kapituła konkursu stwierdziła m.in., że technologia ta ma bardzo duży wpływ zarówno na funkcjonowanie rynku, jak i niemal wszystkich sektorów gospodarki.
InPost dostarcza przesyłki sądowe i prokuratorskie wraz z PGP od 1,5 roku, a kontrakt opiewa na 2 lata i niemal 500 mln złotych – w tym czasie dostarczonych ma zostać ok. 100 mln przesyłek. Niedawno firma założona przez Rafała Brzoskę zwyciężyła w walce o kolejny kontrakt, m.in. Na obsługę KRUS, wart 23 miliony złotych. Teraz w najbliższym czasie firma ma wejść na giełdę.

Tekst powstał we współpracy z InPost.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby