Od teraz Elektroniczne Potwierdzenie Odbioru działa we wszystkich sądach w Polsce
Od teraz Elektroniczne Potwierdzenie Odbioru działa we wszystkich sądach w Polsce Fot. mat. prasowe
Reklama.
Sądy dzięki temu będą działać sprawniej
Wprowadzenie EPO na terenie całej Polski firma zapowiadała już jakiś czas temu. Teraz, jak poinformowano, system działa już w stu procentach, w każdym miejscu w kraju. EPO zastępuje tradycyjną, papierową "zwrotkę", którą po odebraniu korespondencji trzeba wypełnić i odesłać nadawcy. Urządzenie w czasie rzeczywistym przesyła informację o odbiorze korenspondencji od razu do komputera sędziego prowadzącego sprawę.
Według wyliczeń Ministerstwa Sprawiedliwości średni czas obiegu informacji o przesyłkach dzięki EPO skrócił się z 18,4 dnia do 6,7 dnia. To zaś sprawia, że sądy działają po prostu sprawniej, m.in. dokonują mniejszej liczby odroczeń.
Sebastian Anioł, prezes InPost

Wdrożenie EPO w skali całego kraju to ogromne nakłady finansowe, a sama skala przedsięwzięcia w tak krótkim czasie wymagała pełnego zaangażowania oraz ścisłej współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości - integracji systemów IT sądownictwa i przeszkolenia kilkunastu tysięcy ludzi. Dlatego jesteśmy dumni, że to polski prywatny operator pocztowy wprowadził system EPO w naszym kraju, pozwalając na istotne skrócenie czasu obiegu korespondencji, a tym samym przyspieszenie pracy wymiaru sprawiedliwości.

- Warto zauważyć, że jednym z wymogów obecnie toczącego się nowego przetargu na obsługę korespondencji sądów jest właśnie zapewnienie w pełni funkcjonalnego systemu EPO, co z pewnością wzmacnia pozycję konkurencyjną InPost i PGP – dodawał Anioł.
Naprawdę duża innowacja
System ten to prawdziwa rewolucja, EPO zresztą zostało laureatem konkursu Innowacja Roku 2014, organizowanego przez Wydział Nauk Technicznych PAN i Fundację Centrum Innowacji FIRE. Kapituła konkursu stwierdziła m.in., że technologia ta ma bardzo duży wpływ zarówno na funkcjonowanie rynku, jak i niemal wszystkich sektorów gospodarki.
logo
Schemat działania EPO Fot. mat. prasowe
InPost dostarcza przesyłki sądowe i prokuratorskie wraz z PGP od 1,5 roku, a kontrakt opiewa na 2 lata i niemal 500 mln złotych – w tym czasie dostarczonych ma zostać ok. 100 mln przesyłek. Niedawno firma założona przez Rafała Brzoskę zwyciężyła w walce o kolejny kontrakt, m.in. Na obsługę KRUS, wart 23 miliony złotych. Teraz w najbliższym czasie firma ma wejść na giełdę.

Tekst powstał we współpracy z InPost.