Nasz kraj w 3 niezależnych od siebie raportach w 4 różnych kategoriach znalazł się w ścisłej światowej czołówce państw pod względem inwestycji zagranicznych – informuje „Obserwator Finansowy”. Przykładowo Polska zajęła 3. miejsce pod względem powstałych miejsc pracy dzięki realizacji tego typu projektów w zestawieniu EY. Z kolei z raportu UNCTAD wynika, że w ubiegłym roku nad Wisłę napłynęło niemal 14 mld dolarów bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ). Daje nam to 20. miejsce na świecie, co stanowi awans w porównaniu do 2013 r. o 125 pozycji.
Atrakcyjność Polski dla inwestorów potwierdzają aż 3 raporty. Pierwszym z nich jest zestawienie UNCTAD. Wynika z niego, że w ubiegłym roku napływ BIZ do naszego kraju wyniósł dokładnie 13,883 mld dolarów, dzięki czemu awansowaliśmy do elitarnego grona TOP20 państw świata pod tym względem. O ogromnej skali sukcesu Polski niech świadczy fakt, że jeszcze w 2013 r. zajęliśmy w tym zestawieniu 145. pozycję, co oznacza awans o 125 oczek.
Nasz kraj wysoko znalazł się również w raporcie przygotowanym przez Ernst & Young o atrakcyjności inwestycyjnej Europy w dwóch kategoriach. W zestawieniu powstałych miejsc pracy dzięki realizacji BIZ Polska zajęła 3. miejsce, ustępując jedynie Wielkiej Brytanii oraz Rosji. Tylko w zagranicznych centrach usług wspólnych pracuje obecnie 150 tys. Polaków – wynika z danych Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych ABSL.
Natomiast pod względem liczby projektów wykonywanych w ramach BIZ nasz kraj zajął 7. lokatę. W ubiegłym roku nad Wisłą realizowano 132 tego typu przedsięwzięcia. Dla porównania – w 2013 r. Polska realizowała 107 projektów, co dało nam wtedy 10. miejsce w rankingu Ernst & Young.
Ponadto Polska zajęła 5. miejsce w Europie w raporcie fDi Magazine z grupy Financial Times. Porównuje on liczbę inwestycji, które zostały zrealizowane od podstaw (tzw. greenfield). Nasz kraj wykonał 177 tego typu projektów, w które zainwestowano kapitał o wartości 6 mld dolarów.