Polska w elicie państw przyciągających zagranicznych inwestorów. W jednym z rankingów awansowaliśmy o 125 pozycji

Polska w elicie państw przyciągających zagranicznych inwestorów. W jednym z rankingów awansowaliśmy o…125 pozycji.
Polska w elicie państw przyciągających zagranicznych inwestorów. W jednym z rankingów awansowaliśmy o…125 pozycji. Fot. Lukas Plewnia/http://tnij.org/ovq73et/flickr.com CC-BY/http://tnij.org/uwyt399
Nasz kraj w 3 niezależnych od siebie raportach w 4 różnych kategoriach znalazł się w ścisłej światowej czołówce państw pod względem inwestycji zagranicznych – informuje „Obserwator Finansowy”. Przykładowo Polska zajęła 3. miejsce pod względem powstałych miejsc pracy dzięki realizacji tego typu projektów w zestawieniu EY. Z kolei z raportu UNCTAD wynika, że w ubiegłym roku nad Wisłę napłynęło niemal 14 mld dolarów bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ). Daje nam to 20. miejsce na świecie, co stanowi awans w porównaniu do 2013 r. o 125 pozycji.


Atrakcyjność Polski dla inwestorów potwierdzają aż 3 raporty. Pierwszym z nich jest zestawienie UNCTAD. Wynika z niego, że w ubiegłym roku napływ BIZ do naszego kraju wyniósł dokładnie 13,883 mld dolarów, dzięki czemu awansowaliśmy do elitarnego grona TOP20 państw świata pod tym względem. O ogromnej skali sukcesu Polski niech świadczy fakt, że jeszcze w 2013 r. zajęliśmy w tym zestawieniu 145. pozycję, co oznacza awans o 125 oczek.

Nasz kraj wysoko znalazł się również w raporcie przygotowanym przez Ernst & Young o atrakcyjności inwestycyjnej Europy w dwóch kategoriach. W zestawieniu powstałych miejsc pracy dzięki realizacji BIZ Polska zajęła 3. miejsce, ustępując jedynie Wielkiej Brytanii oraz Rosji. Tylko w zagranicznych centrach usług wspólnych pracuje obecnie 150 tys. Polaków – wynika z danych Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych ABSL.

Natomiast pod względem liczby projektów wykonywanych w ramach BIZ nasz kraj zajął 7. lokatę. W ubiegłym roku nad Wisłą realizowano 132 tego typu przedsięwzięcia. Dla porównania – w 2013 r. Polska realizowała 107 projektów, co dało nam wtedy 10. miejsce w rankingu Ernst & Young.


Ponadto Polska zajęła 5. miejsce w Europie w raporcie fDi Magazine z grupy Financial Times. Porównuje on liczbę inwestycji, które zostały zrealizowane od podstaw (tzw. greenfield). Nasz kraj wykonał 177 tego typu projektów, w które zainwestowano kapitał o wartości 6 mld dolarów.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Źródło: "Obserwator Finansowy"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe
WYWIAD 0 0"Postarzałam się o 5 lat w ciągu roku". Polka skończyła Harvard, wróciła ze świetnym pomysłem na biznes
0 0Rozwiązanie problemu sortowania odpadów mieliśmy 20 lat temu. Teraz może pomóc miastom uniknąć kar
0 0W Polsce powstała "Szkoła Przyszłości". Można używać smartfonów na lekcjach i uprawiać ogródek
0 0Program "Milion Plus" dla szpitali to wyborczy bubel. Jest niczym plaster na krwawiącą tętnicę