Jak Jobs czy Branson pobudzają swoją kreatywność? Poznaj 3 techniki, dzięki którym łatwiej o innowacyjne pomysły

Steve Jobs przed rutyną uciekał do...toalety.
Steve Jobs przed rutyną uciekał do...toalety. Fot. Leo Lambertini/http://tnij.org/od7w5yz/flickr.com CC-BY/https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/
Wielu ludziom wydaje się, że osoby uznawane za geniuszy sypią świetnymi pomysłami jak z rękawa. Jednak to nieprawda. Tak wybitne jednostki jak Steve Jobs czy Richard Branson również mają swoje ściśle określone sposoby i rytuały, aby pobudzić kreatywność, w efekcie której powstaną innowacyjne rozwiązania.


Przykładowo Steve Jobs oraz wynalazca Yoshiro Nakamatsu, lubili rozmyślać przebywając w… toalecie, gdyż w tym miejscu najłatwiej było im się skupić. Oczywiście istnieją bardziej konwencjonalne metody pobudzania swojej kreatywności. Oto 3 najciekawsze z nich.

1. Naucz się pracować w dowolnym miejscu oraz czasie

Wielu ludzi pracuje cały czas wyłącznie w jednym miejscu. Może to stanowić kulę u nogi dla kreatywności, gdyż w rutynowym otoczeniu z czasem o nią coraz trudniej. Z kolei badania pokazują, że zmiana lokalizacji od czasu do czasu jest korzystna dla podniesienia wydajności.

E.B. White, autor książki "Charlotte's Web" przekonuje, że w każdej pracy twórczej zwlekanie na znalezienie idealnego czasu i miejsca do tworzenia jest błędem, gdyż on nigdy nie nadejdzie. Przykładowo Steve Jobs prace nad stworzeniem Apple rozpoczął w garażu swojej mamy, a pisarka JK Rowling pierwsze fragmenty „Harry’ego Pottera” napisała w pociągu.

2. Znajdź czas na ćwiczenia fizyczne

Pozornie banalny sposób, ale przez wiele osób bardzo lekceważony. Tymczasem z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Stanforda wynika, że 90 proc. ludzi, którzy aktywnie ćwiczą, posiada większą kreatywność od biernych ruchowo jednostek. Przykładowo Richard Branson biega codziennie rano.

3. Trzymaj się ścisłego planu

Wbrew pozorom wszechobecny bałagan czy brak harmonogramu działania to się są okoliczności sprzyjające kreatywności. W rzeczywistości uporządkowane otoczenie oraz przygotowanie planu bardziej sprzyja powstawaniu świetnych pomysłów. Jak wskazuje psycholog William James, tylko poprzez stworzenie harmonogramu można uwolnić nasz umysł do nieszablonowego myślenia.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Źródło: Businessinsider.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby