Za pomocą selfie będzie można... zapłacić za zakupy. Mastercard testuje skanowanie twarzy jako metodę płatności

Za pomocą selfie...będziesz mógł zapłacić za zakupy. Mastercard testuje skanowanie twarzy jako metodę płatności.
Za pomocą selfie...będziesz mógł zapłacić za zakupy. Mastercard testuje skanowanie twarzy jako metodę płatności. Fot. Youtube/CNNMoney/http://tnij.org/w2k0v3p
Mastercard poinformował kilka dni temu, że pracuje nad wprowadzeniem aplikacji, która zrewolucjonizuje metody płatności za zakupy. Otóż zamiast nerwowo przypominać sobie numer naszego PIN-u lub szukać w kieszeni gotówki, teraz wystarczy, że za pośrednictwem smartfona wykonamy zdjęcie naszej twarzy (tzw. selfie), poczekamy kilka sekund, a następnie system płatniczy zweryfikuje naszą tożsamość.


Ajay Bhalla, odpowiedzialny w Mastercard za bezpieczeństwo produktów rozmowie z CNN wskazuje, że z takiej metody płatności chętnie mogą korzystać szczególnie ludzie młodzi, wśród których dużą popularnością cieszy się robienie tzw. selfie. Jak więc w praktyce miałaby wyglądać rewolucja, która gotówkę czy PIN może odesłać do lamusa? W znalezieniu odpowiedzi na to pytanie pomocny może być poniższy film.
Mastercard chce opracować aplikację, do której dodane zostaną dane biometryczne. Następnie klient będzie musiał pobrać ją na swojego smartfona. Potem stojąc w kolejce w sklepie czy robiąc zakupy w internecie użytkownik zostanie poproszony o zeskanowanie swojej twarzy telefonem. Jeżeli system płatniczy zweryfikuje naszą tożsamość pozytywnie, to transakcja zostanie zrealizowana.

Mastercard zamierza rozpocząć testowanie takiego rozwiązania jesienią na grupie 500 klientów. Jeżeli zakończą się pozytywnie, to taka metoda płatności może zostać wprowadzona do powszechnego użytku już w przyszłym roku. Producent kart kredytowych zapewnia osoby obawiające się o bezpieczeństwo własnych danych, że w swojej bazie nie będzie przechowywał obrazu twarzy użytkowników, a jedynie jej algorytm służący do identyfikacji tożsamości.

Jednak to nie pierwsza próba zrewolucjonizowania metod płatności. Przykładowo Apple w 2013 r. wprowadził do swojego systemu transakcyjnego skaner linii papilarnych, dzięki czemu klienci mogli płacić za swoje zakupy za pomocą odcisku palca. Z kolei polska firma Voice Color pracuje nad wdrożeniem wynalazku, który będzie identyfikował tożsamość konsumenta za pośrednictwem barwy jego głosu.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Źródło: CNN
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe
WYWIAD 0 0"Postarzałam się o 5 lat w ciągu roku". Polka skończyła Harvard, wróciła ze świetnym pomysłem na biznes
0 0Rozwiązanie problemu sortowania odpadów mieliśmy 20 lat temu. Teraz może pomóc miastom uniknąć kar
0 0W Polsce powstała "Szkoła Przyszłości". Można używać smartfonów na lekcjach i uprawiać ogródek
0 0Program "Milion Plus" dla szpitali to wyborczy bubel. Jest niczym plaster na krwawiącą tętnicę