Orlen współpracuje z Teslą. Na ich stacjach będzie można doładować elektryczne samochody

Orlen współpracuje z Teslą. Baterie zasilające samochody elektryczne będzie można załadować na stacjach polskiego koncernu.
Orlen współpracuje z Teslą. Baterie zasilające samochody elektryczne będzie można załadować na stacjach polskiego koncernu. Fot. Materiały prasowe
Dzięki współpracy Orlenu z Teslą należącą do Elona Muska, jednym z największych producentów samochodów elektrycznych słynących z szybkiego ich ładowania, baterie tego typu pojazdów będzie można uzupełnić na stacjach należących do polskiego koncernu. Na razie na niemieckich punktach sieci star, ale jeszcze w 2015 r. Grupa Orlen rozważa uruchomienie tego typu stanowisk w Polsce i Czechach.


Pierwsze punkty szybkiego ładowania zostaną oddane do dyspozycji klientów w sierpniu tego roku w należącej do Orlen Deutschland sieci stacji marki star. Stanowiska znajdujące się w Niemczech w miejscowościach Grimmen w Meklemburgii - Pomorze Przednie i Uckerfelde w Branderburgii przy granicy z Polską, są aktualnie wyposażone przez Teslę w najszybsze na świecie porty służące do ładowania elektrycznego maksymalnie do 4 samochodów.

Punkty „Supercharger” pozwalają bezpłatnie doładować pojazd Tesla Model S w niecałe 30 minut. Dzięki temu kierowca może pokonać nawet 270 kilometrów. W zaledwie 40 minut można już naładować 80 proc. baterii, a w 75 minut – 100 proc. Pełne jej uzupełnienie umożliwia przejechanie 460 kilometrów.
Marek Podstawa, Członek Zarządu ds. Sprzedaży PKN ORLEN

Nie ulega wątpliwości, że wśród światowych firm motoryzacyjnych na sile przybiera trend związany z produkcją samochodów zero i niskoemisyjnych. Naszą odpowiedzią na nadchodzące zmiany jest podjęta właśnie współpraca z liderem w segmencie aut elektrycznych, firmą Tesla. To kolejny krok w kierunku budowy naszej przewagi konkurencyjnej i ukłon w stronę klientów, którzy cenią sobie alternatywne rozwiązania mobilne z korzyścią dla ochrony zasobów naturalnych.


Jednocześnie Orlen prowadzi analizy dotyczące uruchomienia testowych stacji umożliwiających doładowanie pojazdów elektrycznych w Polsce i Czechach. Ostateczna decyzja ma zostać podjęta do końca 2015 r.

Aktualnie na świecie rocznie sprzedaje się około 300 tys. samochodów elektrycznych. Z kolei światowa sieć ładowania tego typu pojazdów liczy niemal 100 tys. punktów, z czego 22 tys. znajduje się w Europie.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Źródło: Orlen.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby