3 powody, dla których warto w pracy zrobić przerwę na kawę

3 powody, dla których warto w pracy zrobić przerwę na kawę.
3 powody, dla których warto w pracy zrobić przerwę na kawę. Fot. kris krüg/http://tnij.org/wvw5nup/flickr.com CC-BY/http://tnij.org/qpkqera
15-minutowa przerwa na kawę to nie pretekst, aby oderwać się od pracy, ale świetny sposób, który przyczynia się do poprawy naszego nastroju, pozwala nam się zrelaksować oraz uzyskać energię konieczną do realizacji kolejnych wyzwań. Dlatego nikt nie powinien mieć wyrzutów sumienia, gdyż pozornie utracony kwadrans to tak naprawdę czas na naładowanie baterii. Oto 3 powody, dlaczego kawa korzystnie wpływa na nasze samopoczucie.

1. Zmniejsza stres

Stres w miejscu pracy często jest naszym nieodłącznym towarzyszem. Szacuje się nawet, że w USA firmy tracą z tego powodu do 300 mld dolarów rocznie. Dlatego, że stres jest przyczyną spadku wydajności, błędów, konfliktów międzyludzkich oraz wyższych kosztów leczenia.

Jednak zredukować go może krótka przerwa kawowa. Jest to często jedyna chwila w ciągu dnia, kiedy możemy oderwać się od wykonywania swoich obowiązków. Pomaga to się nam zrelaksować, odświeżyć umysł oraz odzyskać siły potrzebne do pracy.

2. Tworzy okazję do rozmów

Specjalny pokój lub przestrzeń, w której w luźnej atmosferze można napić się kawy, to świetna okazja do odbycia rozmów i integracji z innymi członkami zespołu. Stanowi szansę nie tylko do lepszego poznania kolegów z pracy, ale także do wymiany informacji lub spostrzeżeń związanych z realizacją poszczególnych zadań.

W efekcie w ten sposób może narodzić się wiele ciekawych pomysłów, do których powstania nie jest potrzebna nawet burza mózgów. Potęgę przerwy na kawę docenił np. Steve Jobs. Celowo zaprojektował w siedzibie Pixar duże atrium, gdzie pracownicy różnych działów wpadali na siebie i mieli niespodziewaną okazję do prowadzenia nieplanowanych rozmów.

3. Może być korzystna dla…zdrowia

Oczywiście nadmiar kofeiny szkodzi. Ale przerwa na kawę może mieć korzystny wpływ dla naszego zdrowia, gdyż zmusza do… oderwania się od biurka. Tymczasem siedzenie przez cały dzień wpływa na nie negatywnie, nawet jeżeli jest przerywane serią ćwiczeń. Jest przyczyną m. in. cukrzycy, słabego krążenia czy problemów ze stawami.


Dlatego przerwa na kawę to świetna okazja na oderwanie wzroku od ekranu komputera, co może mieć zbawienny wpływ dla naszego zdrowia. Także psychicznego, ponieważ nadmierne wpatrywanie się w monitor prowadzi do uszkodzeń mózgu i zwiększa ryzyko depresji lub lęku. Tak więc nie warto zwlekać, tylko napić się kawy. Najlepiej w interesującym towarzystwie.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Źródło: Entrepreneur.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.