3 powody, dla których warto w pracy zrobić przerwę na kawę

3 powody, dla których warto w pracy zrobić przerwę na kawę.
3 powody, dla których warto w pracy zrobić przerwę na kawę. Fot. kris krüg/http://tnij.org/wvw5nup/flickr.com CC-BY/http://tnij.org/qpkqera
15-minutowa przerwa na kawę to nie pretekst, aby oderwać się od pracy, ale świetny sposób, który przyczynia się do poprawy naszego nastroju, pozwala nam się zrelaksować oraz uzyskać energię konieczną do realizacji kolejnych wyzwań. Dlatego nikt nie powinien mieć wyrzutów sumienia, gdyż pozornie utracony kwadrans to tak naprawdę czas na naładowanie baterii. Oto 3 powody, dlaczego kawa korzystnie wpływa na nasze samopoczucie.


1. Zmniejsza stres

Stres w miejscu pracy często jest naszym nieodłącznym towarzyszem. Szacuje się nawet, że w USA firmy tracą z tego powodu do 300 mld dolarów rocznie. Dlatego, że stres jest przyczyną spadku wydajności, błędów, konfliktów międzyludzkich oraz wyższych kosztów leczenia.

Jednak zredukować go może krótka przerwa kawowa. Jest to często jedyna chwila w ciągu dnia, kiedy możemy oderwać się od wykonywania swoich obowiązków. Pomaga to się nam zrelaksować, odświeżyć umysł oraz odzyskać siły potrzebne do pracy.

2. Tworzy okazję do rozmów

Specjalny pokój lub przestrzeń, w której w luźnej atmosferze można napić się kawy, to świetna okazja do odbycia rozmów i integracji z innymi członkami zespołu. Stanowi szansę nie tylko do lepszego poznania kolegów z pracy, ale także do wymiany informacji lub spostrzeżeń związanych z realizacją poszczególnych zadań.

W efekcie w ten sposób może narodzić się wiele ciekawych pomysłów, do których powstania nie jest potrzebna nawet burza mózgów. Potęgę przerwy na kawę docenił np. Steve Jobs. Celowo zaprojektował w siedzibie Pixar duże atrium, gdzie pracownicy różnych działów wpadali na siebie i mieli niespodziewaną okazję do prowadzenia nieplanowanych rozmów.

3. Może być korzystna dla…zdrowia

Oczywiście nadmiar kofeiny szkodzi. Ale przerwa na kawę może mieć korzystny wpływ dla naszego zdrowia, gdyż zmusza do… oderwania się od biurka. Tymczasem siedzenie przez cały dzień wpływa na nie negatywnie, nawet jeżeli jest przerywane serią ćwiczeń. Jest przyczyną m. in. cukrzycy, słabego krążenia czy problemów ze stawami.


Dlatego przerwa na kawę to świetna okazja na oderwanie wzroku od ekranu komputera, co może mieć zbawienny wpływ dla naszego zdrowia. Także psychicznego, ponieważ nadmierne wpatrywanie się w monitor prowadzi do uszkodzeń mózgu i zwiększa ryzyko depresji lub lęku. Tak więc nie warto zwlekać, tylko napić się kawy. Najlepiej w interesującym towarzystwie.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Źródło: Entrepreneur.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby