5 najlepszych akceleratorów dla startupów na świecie

Programy akceleracyjne, jak sama nazwa wskazuje, przyspieszają rozwój firmy.
Programy akceleracyjne, jak sama nazwa wskazuje, przyspieszają rozwój firmy. Fot. AleGranholm / CC BY 2.0 / bit.ly/1HfJVvi
Inkubatory biznesu istnieją od ponad pół wieku. Amerykańskie Narodowe Stowarzyszenie Inkubacji Biznesu twierdzi, że pierwszym inkubatorem było Batavia Industrial Center, które założono w 1959 roku. Wspieranie młodych biznesów stało się jednak bardziej popularne dopiero w drugiej połowie lat '70. Od tamtej pory powstały setki akceleratorów - ale które są najlepsze?


Pewnym szczególnym rodzajem biznesowych inkubatorów – chociaż niektórzy twierdzą, że to odrębne instytucje – są startupowe akceleratory. Ich historia jest o wiele krótsza, bo sięga zaledwie 10 lat wstecz. Jednak według strony Seed-DB zbierającej informacje na temat akceleratorów i inwestycji istnieją już 234 takie programy akceleracyjne na całym świecie.


Wiele osób chce pomóc innym. Jeszcze więcej chce pomóc i samemu na tym zarobić. Oto najważniejsze akceleratory świata.

Y Combinator
Pierwszy startupowy akcelerator. Powstał w 2005 roku w Mountain View, czyli jednym z elementów składowych Doliny Krzemowej. Jego założyciel Paul Graham nie był wtedy bardzo znaną postacią. Największym dotychczasowym sukcesem było sprzedanie jego firmy Viaweb do Yahoo! Za 49 milionów dolarów w 1998 roku. Wiele osób dziwiły również pomysły Grahama na temat tego jak zbudować startup. Jego teorie okazały się jednak rewolucyjne i zainicjowały wysyp zarówno startupów, jak i akceleratorów na całym świecie.

Do tej pory Y Combinator pomógł w początkach 842 firmom, które otrzymały do 3 miliardów dolarów inwestycji. Łączna wartość wszystkich firm przekracza 30 miliardów dolarów. Cztery firmy z Y Combinator warte są ponad 1 miliard dolarów, a 32 przekraczają próg 100 milionów. Program akceleracyjny odbywa się dwa razy w roku. Y Combinator wybiera za każdym razem około 100 startupów. Obecnie we wszystkie inwestuje na starcie po 120 tysięcy dolarów za 7 proc. udziałów.


Najciekawsze startupy, które wyszły z Y Combinator: Dropbox, Airbnb, Stripe, Reddit, Zenefits, Instacart i Weebly.
500 Startups
Kolejny akcelerator, który swoją siedzibę ma w Mountain View w Dolinie Krzemowej. Dave McClure założył 500 Startups w 2010 roku. Wcześniej prowadził własną firmę zajmującą się konsultacjami technologicznymi, pracował jako konsultant m.in. dla Microsoftu i Intela, a przez trzy lata był nawet dyrektorem marketingu w PayPal. Po 2004 roku zaczął samodzielnie inwestować w wiele startupów – jest nazywany jednym ze światowych „super aniołów biznesu”.

Przez pięć lat działalności 500 Startups pomogli ponad 1000 startupów. Firmy, które brały udział w programie ich programie, pochodzą z ponad 50 krajów z całego świata. A samo 500 Startups zaczęło swoją ekspansję otwierając regionalne fundusze takie jak 500 Kimchi (Korea), 500 TukTuks (Tajlandia) czy 500 Durians (Południowowschodnia Azja). 500 Startups utrzymują, że chcą by przyjmowane grupy nie były bardzo liczne (obecnie w ciągu roku z ich programu korzysta blisko 150 firm), tak by mogli poświęcić im jak najwięcej czasu.

Najciekawsze startupy, które wyszły z 500 Startups: MakerBot, Behance, Growbots, Mayvenn.
Techstars
David Cohen, Brad Feld, David Brown i Jared Polis założyli Techstars w Boulder w stanie Kolorado w 2006 roku. Ich program akceleracyjny szybko przeniósł się jednak do innych miejsc na Ziemi, a dokładniej do Nowego Jorku, Bostonu, Seattle, San Antonio, Austin, Chicago i Londynu. Zaledwie jeden procent startupów, które aplikują do wzięcia udziału w programie Techstars, zostaje do niego przyjętych. W każdym programie bierze udział zaledwie około 10 startupów.

Do połowy 2015 roku do Techstars dostało się 526 firm, które łącznie uzbierały w inwestycjach 1,3 miliarda dolarów. Za 6 proc. udziałów każda firma otrzymuje 18 tysięcy dolarów, dostęp do 90-dniowego programu akceleracyjnego, narzędzia potrzebne do pracy, miejsce w biurze na 3 miesiące, a także gwarancję zwrotu udziałów (6 proc.), jeśli startup czuje, że nie otrzymał tyle pomocy. Gwarancja nie obowiązuje, jeśli startup zdecyduje się przyjąć dodatkowe 100 tys. dolarów.

Najciekawsze startupy, które wyszły z Techstars: Graphic.ly, OnSwipe, SendGrid, Zagster.
AngelPad
Akcelerator założony w 2010 roku przez siedmiu byłych pracowników Google w San Francisco. Program odbywa się dwa razy do roku. Trwa 10 tygodni, a bierze w nim udział 12 starannie dobranych startupów zajmujących się sektorem ICT. W 2015 roku AngelPad zajął pierwsze miejsce w rankingu amerykańskich akceleratorów wg MIT.

Od początku istnienia akceleratora, firmy, które wzięły w nim udział zdobyły ponad 250 milionów finansowania, a ich wartość wyniosła łącznie ponad 800 milionów. Mała liczba startupów biorących udział w każdej sesji sprawia, że każdy z nich otrzymuje należną mu uwagę, która ma przygotować go do etapu zbierania inwestycji i dalszego rozwoju.

Najciekawsze startupy, które wyszły z AngelPad: Postmates, Cloudbot, Astrid, Boxbee, Inc.
DreamIt Ventures
Steven Welch, Michael Levinson i David Bookspan założyli DreamIt Ventures w 2007 roku. Główna siedziba znajduje się w Filadelfii, ale akcelerator działa również w Nowym Jorku, Baltimore, Austin i Tel-Awiwie. Program trwa 3-4 miesiące, a do tej pory wzięło w nim udział ponad 170 firm, który uzyskały łącznie ponad 200 milionów finansowania, a ich wspólna wartość przekracza pół miliarda dolarów. Startupy z programu DreamIt otrzymują 25 tys. dolarów za 6 proc. udziałów.

Najciekawsze startupy, które wyszły z DreamIt Ventures: SeatGeek, SCVNGR, MindSnacks, Elevate, Meerkat, LevelUp.

Napisz do autora: adam.turek@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe
WYWIAD 0 0"Postarzałam się o 5 lat w ciągu roku". Polka skończyła Harvard, wróciła ze świetnym pomysłem na biznes
0 0Rozwiązanie problemu sortowania odpadów mieliśmy 20 lat temu. Teraz może pomóc miastom uniknąć kar
0 0W Polsce powstała "Szkoła Przyszłości". Można używać smartfonów na lekcjach i uprawiać ogródek
0 0Program "Milion Plus" dla szpitali to wyborczy bubel. Jest niczym plaster na krwawiącą tętnicę