PwC apeluje do rządu w sprawie nowej ustawy: prawo podatkowe musi być zrozumiałe dla obywateli
PwC apeluje do rządu w sprawie nowej ustawy: prawo podatkowe musi być zrozumiałe dla obywateli Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta
Reklama.
Eksperci PwC wskazali 2 najważniejsze ich zdaniem zapisy, które powinny znaleźć się w nowej ordynacji podatkowej. Pierwszą z nich jest zrozumiałość przepisów dla podatników. Dlatego np. powinien obowiązywać zakaz stosowania w prawie oraz pismach urzędniczych zdań wielokrotnie złożonych.
Kolejnym zapisem, na który zwraca uwagę PwC jest zasada rozstrzygania wątpliwości prawnych na korzyść podatnika. W ostatnim czasie Sejm zatwierdził projekt prezydenta Bronisława Komorowskiego w tej sprawie, a obecnie ocenia go Senat.
Jednak propozycja głowy państwa chroni wyłącznie podatnika, a nie płatnika. PwC wskazuje, że oznacza to, iż ochroną rozstrzygania wątpliwości prawnych na ich korzyść nie są objęci przedsiębiorcy, którzy odprowadzają zaliczki na podatek dochodowy za zatrudniane przez siebie osoby.
Eksperci PwC uważają, że podczas prac nad nową ordynacją podatkową z jednej strony w sposób przemyślany należy podejść do wprowadzania „nowości”, takich jak katalog praw podatnika, z drugiej zaś należy zmienić te instytucje, które w swoim obecnym kształcie budzą zastrzeżenia. Ważne jest też, aby nowy dokument był napisany w sposób zrozumiały dla przeciętnego podatnika.
Mariusz Marecki, doradca podatkowy PwC, współautor raportu "Nowa ordynacja podatkowa - głos w dyskusji"

Ordynacja podatkowa powinna być sprawnym narzędziem regulującym stosunki między podatnikami a administracją podatkową. Niekoniecznie idealnym, ale dość dobrym, a przede wszystkim zrozumiałym, kierującym się akceptowalnymi powszechnie wartościami, dającym szansę obrony czy nawet naprawy błędów, tam gdzie podatnik zagubił się w materii prawa podatkowego. Nie istnieje doskonała wykładnia przepisów prawa podatkowego, dlatego popieramy propozycje opierające się na przyjęciu tego faktu do wiadomości, takie jak rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatnika czy ugodowe załatwianie spraw. Propozycje, o których piszemy w raporcie, stanowią część istotnych zagadnień, ważnych dla podatników, a nie dość mocno sygnalizowanych w dotychczasowej debacie nad kształtem nowej ordynacji.


Pełna treść raportu PwC "Nowa ordynacja podatkowa - głos w dyskusji" jest dostępna tutaj.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl