Polski patent z Łodzi pomoże odetchnąć alergikom. Nowa tkanina zatrzyma groźny kurz i pomoże w walce z astmą czy katarem

Polski patent z Łodzi pomoże odetchnąć alergikom. Nowa tkanina zatrzyma groźny kurz i pomoże w walce z astmą czy katarem.
Polski patent z Łodzi pomoże odetchnąć alergikom. Nowa tkanina zatrzyma groźny kurz i pomoże w walce z astmą czy katarem. Fot. William Brawley/http://tnij.org/nvibdpm/flickr.com CC-BY/http://tnij.org/kq6wyu2
Naukowcy z Łodzi opatentowali tkaninę, która ulży alergikom. Można ją wykorzystać do produkcji specjalnych pokrowców na pościel, które obniżą stężenie szkodliwych czynników w otoczeniu chorego, takich jak roztocze kurzu domowego.

Roztocza są dla alergików bardzo groźne. Powodują takie dolegliwości, jak astma, katar czy zmiany zachodzące na skórze. Można powiedzieć, że zakłócają uczulonemu sen, gdyż występują w poduszkach czy pościeli. Ale dzięki stworzonej w Łodzi tkaninie roztocza nie będą już mogły przenikać do wnętrza sypialnianych tekstyliów.

Dlatego, że stworzona przez łódzkich naukowców tkanina wykonana jest z materiału, który przepuszcza parę wodną oraz powietrze. Ale stanowi barierę nie do przejścia dla szkodzących alergikom odchodów roztoczy kurzu domowego. Jak zapewniają jego twórcy dzięki temu, że do wykonania tkaniny użyto m. in. innowacyjnych przędz i powłoki polimerowej.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Źródło: Nauka w Polsce
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.