Młodzi ludzie, którzy studiują kierunki humanistyczne często słyszą, że po zakończeniu nauki i odebraniu dyplomu czeka ich widmo bezrobocia, a w najlepszym wypadku niskopłatnej pracy nie mającej nic wspólnego ze zdobytym wykształceniem. Jednak wśród prezesów największych firm, zarówno w Polsce, jak i na świecie, można znaleźć przykłady osób, które ukończyły uniwersytet zamiast politechniki.
Chociaż jak wynika z zestawienia „Rzeczpospolitej”, w Polsce większość prezesów firm stanowią absolwenci politechnik oraz uczelni ekonomicznych, to nie brakuje wśród nich magistrów, którzy dyplom zdobyli na uniwersytecie. W pierwszej dziesiątce szkół wyższych, które ukończyły osoby zarządzające przedsiębiorstwami, z humanistycznych znajduje się w nim Uniwersytet Warszawski – na 6. miejscu.
Tak więc chociaż w biznesie częściej firmami kierują osoby z wykształceniem technicznym i ekonomicznym, to jest w nim również miejsce dla humanistów. Oto 5 najciekawszych przykładów.
1. Jan Kulczyk – najbogatszy Polak i właściciel wielu firm
Najbogatszy według magazynu „Forbes” Polak z majątkiem szacowanym na 15,1 mld zł, może pochwalić się tytułem doktora prawa międzynarodowego, które ukończył na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ponadto legitymuje się także dyplomem z handlu zagranicznego, który uzyskał na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Kulczyk posiada w swoim portfolio wiele spółek, które działają w Polsce, Europie czy Afryce.
2. Anna Rulkiewicz – Prezes Zarządu Lux Med
Anna Rulkiewicz ukończyła Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Równocześnie studiowała również na Uniwersytecie w Hamburgu. Dzięki temu szlifowała swoją świetną znajomość języka niemieckiego, którą wykorzystywała potem zajmując się tłumaczeniami symultanicznymi.
Jednak prezes zarządu Grupy Lux Med kontynuowała edukację – jest także absolwentką studiów podyplomowych w Polsko-Francuskim Instytucie Ubezpieczeń oraz studiów menedżerskich LIMRA. Dzięki stałemu podnoszeniu kwalifikacji od 2007 r. zarządza jedną z największych w Polsce sieci prywatnych placówek medycznych.
3. Susan Wojcicki – Prezes Youtube
Chociaż na co dzień zarządza jedną z największych na świecie firm technologicznych, to ukończyła historię oraz literaturę. Jak twierdzi dlatego, że była zachęcana przez rodziców do poszerzania horyzontów i zdobywania wiedzy w bardzo różnych dziedzinach. Dzięki temu później skończyła również ekonomię.
Na początku Wojcicki planowała kontynuować karierę akademicką i robić doktorat, ale na ostatnim roku studiów zafascynowała ją technologia. W efekcie postanowiła rozpocząć swoją przygodę z Doliną Krzemową. Jak widać, z dobrym skutkiem – dziś jest uznawana za jedną z najbardziej wpływowych kobiet w branży technologicznej.
4. John Mackey – prezes Whole Foods Market
John Mackey jest prezesem Whole Foods – sieci sklepów ze zdrową żywnością w USA. W młodości zamiast skupić się na prowadzeniu biznesu, wolał rozwijać duchowy aspekt swojego życia, Dlatego m. in. studiował filozofię i religię. To właśnie m. in. zdobyte wtedy nauki sprawiły, że postanowił zostać przedsiębiorcą.
Z powodu swoich osobistych przekonań Mackey miał negatywny stosunek do jakości jedzenia oferowanego w sklepach. W efekcie założył wspólnie ze swoją dziewczyną własny – ze zdrową żywnością. Co ciekawe, gdyż nie było ich stać na jednocześnie wynajęcie pokoju i lokalu do prowadzenia działalności, para przez jakiś czas mieszkała w sklepie. Dziś Whole Foods Market zatrudnia ponad 58 tys. osób, a jego prezes nie cierpi na brak pieniędzy.
5. Jack Ma – Prezes Grupy Alibaba
Jack Ma zarządza największą w Chinach grupą firm zajmujących się handlem internetowym – jest to podmiot większy niż Amazon i eBay razem wzięte. Jednak nim odniósł sukces w biznesie, przeżył kilka bolesnych zawodowych rozczarowań. Ma studiował język angielski, jednak trudno mu było zdobyć pracę w wyuczonym zawodzie. Jego CV odrzuciło nawet… KFC.
Później Ma był nauczycielem angielskiego w szkole, ale nie była to dobrze płatna praca, gdyż zarabiał 12 dolarów miesięcznie. Następnie pracował jako sprzedawca kwiatów, książek czy ubrań. Dzięki znajomości angielskiego Ma w latach 90-tych zdobywał wiedzę na temat funkcjonowania internetu, który dynamicznie się wtedy rozwijał. W ten sposób w 1999 r. wpadł na pomysł uruchomienia Alibaby, która zanotowała najbardziej spektakularny debiut giełdowy w historii Wall Street.