
Firma Bartosza Jakusza, pełniącego jednocześnie funkcję kierownika Działu Technologii Kosmicznych, otrzymała grant w wysokości 50 tys. euro na studium wykonalności projektu i biznesplan, a teraz przygotowuje się do startu po najwyższą możliwą kwotę dofinansowania – 2,5 mln euro dotacji z KE.
W latach 70. Brytyjczycy uzyskali 70-procentowe stężenie i wysoką czystość związku, dzięki czemu możliwe było utelnianie nafty wykorzystywanej jako paliwo do satelit. Teraz, dzięki naukowcom z Instytutu Lotniczego, jest szansa, że do produkcji wejdzie roztwór znacznie bardziej wydajny, tańszy w produkcji i produkujący dużo mniejszą ilość zanieczyszczeń – 98-procentowy nadtlenek wodoru.
Bardziej szczegółowo, wynalazek dotyczy sposobu zatężania nadtlenku wodoru do stężenia 98% i powyżej, oraz oczyszczania do czystości pozwalającej zakwalifikować go jako HTP (High Test Peroxide), który może zostać wykorzystany jako materiał pędny bądź też silny utleniacz. Niniejszy wynalazek dotyczy więc także sposobu uzyskiwania nadtlenku wodoru do zastosowań napędowych (np. rakietowych) – a więc nadtlenku klasy RGHP (Rocket Grade Hydrogen Peroxide), spełniającego określone specyfikacje. Czytaj więcej
Co ciekawe, do tej pory firma Jakusz specjalizowała się w produkcji specjalistycznych pojemników przeciwwybuchowych, konstrukcjach magazynowych do przechowywania materiałów wybuchowych czy utylizacji środków bojowych, takich jak na przykład magazynki.