Polski węgiel będzie przyjazny dla środowiska. Będzie można uzyskać z niego energię bez górników i kopalni?
Kamil Sztandera
01 sierpnia 2015, 09:05·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 01 sierpnia 2015, 09:05
W Centrum Czystych Technologii Węglowych (CCTW) polscy naukowcy prowadzą badania nad opracowaniem innowacyjnych rozwiązań na bazie tego surowca. Innowacyjna metoda, nad którą trwają prace w ośrodku ma umożliwić uzyskanie energii z „czarnego złota” bez konieczności zatrudniania górników oraz budowy kopalni.
Reklama.
Chociaż Bruksela ma duże zastrzeżenia do stosowania węgla ze względu na jego niekorzystny wpływ na ocieplenie klimatu – projekt otrzymał dofinansowanie unijne w kwocie aż 161 mln zł. Dzięki temu wsparciu w Katowicach oraz Zabrzu wybudowano i wyposażono w infrastrukturę laboratoria oraz dwie instalacje badawczo-technologiczne. To największa tego typu inwestycja na Śląsku, która powstała z inicjatywy Głównego Instytutu Górnictwa oraz Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla.
Czyste i efektywne technologie węglowe
W CCTW naukowcy pracują nad opracowywaniem czystych technologii węglowych, które będą przyjazne dla środowiska. Prace w ośrodku przebiegają dwutorowo. Po pierwsze uczeni zajmują się doskonaleniem starych rozwiązań, aby były one bardziej efektywne. Przykładowo chodzi o zastosowanie odpadów powęglowych do tworzenia geopolimerów czy nad bardziej ekologicznym spalaniem węgla – aby mniej szkodliwych gazów trafiło do otoczenia.
Z kolei w ramach stworzenia zupełnie nowych technologii CCTW pracuje nad podziemnym gazowaniem węgla. Jak tłumaczą naukowcy, aktualnie otrzymanie energii z surowca wymaga najpierw jego wydobycia spod powierzchni ziemi, a następnie przewiezienia do elektrowni w celu spalenia. W rezultacie pochłania to ogromne pieniądze oraz wymaga zaangażowania dużej ilości górników.
Energia z węgla bez konieczności jego wydobycia
Dlatego w ośrodku naukowcy pracują nad uzyskiwaniem z węgla energii bez konieczności wydobywania go na powierzchnię. Jest to możliwe dzięki wtłoczeniu przez wywiercone otwory mieszaniny gazów, które spowodują przemianę węgla kamiennego w gaz. Następnie wystarczy jedynie wyssać go na powierzchnię. W efekcie prowadzi to do dużych oszczędności, gdyż dzięki tej metodzie nie trzeba budować kopalni oraz zatrudniać górników prowadzących wydobycie.
Prace nad gazowaniem węgla trwają w CCTW od 2007 r. – testowano ją m.in. w kopalni doświadczalnej „Barbara” w Mikołowie. Następnie w kopalni „Wieczorek” uruchomiona została instalacja pilotażowa. Teraz uczeni skupią się na stworzeniu przemysłowej instalacji demonstracyjnej.
Naukowcy liczą, że tego rodzaju metoda wydobycia węgla stanowi przyszłość, gdyż wciąż z tego surowca produkowana jest największa ilość energii na świecie, a jego złoża wciąż są liczne. Realizację inwestycji wsparł NCBR w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.