W Łodzi naukowcy stworzyli skarpetki, które leczą prądem. Są bezpieczne i przyjemne dla ciała pacjenta

W Łodzi naukowcy stworzyli skarpetki, które leczą prądem. Są bezpieczne i przyjemne dla ciała pacjenta
W Łodzi naukowcy stworzyli skarpetki, które leczą prądem. Są bezpieczne i przyjemne dla ciała pacjenta Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta
Naukowcy z Politechniki Łódzkiej stworzyli skarpetki wyposażone w tekstylne elektrody, które za pomocą prądu leczą takie schorzenia, jak bóle, obrzęki czy poprawiają ukrwienie tkanek. Jak tłumaczą twórcy, elektrody ukryte w bieliźnie są całkowicie bezpieczne dla zdrowia pacjenta oraz przyjemne w odczuciu dla skóry.


Naukowcy z Politechniki Łódzkiej rozwiązali problem nieistnienia ubrań przewodzących prąd. W tym celu stworzyli specjalne tekstylia zdolne przewodzić impulsy elektryczne. Następnie powstają z nich elektrody.

Jedną z metod tworzenia tekstylnych elektrod jest nadrukowywanie. Polega na tym, że na początku na zwykłym materiale drukarka cyfrowa drukuje atramentem z nanosrebrem jej powierzchnię. W kolejnym etapie ten fragment zostaje naświetlony dużą dawką światła, które utrwala druk. Ale w tak powstałej elektrodzie ładunki elektryczne nie są jeszcze w stanie wytworzyć prądu. Dlatego naukowcy muszą poddać je jeszcze kilku zabiegom, aby było to możliwe.

Natomiast inny sposób wytworzenia tekstylnych elektrod polega na przewodzeniu prądu za pośrednictwem specjalnych nitek, które są do tego zdolne. Dzięki temu można tkać z nich przewodzące materiały lub haftować elektrody na bieliźnie czy skarpetkach. Jednak aby sprawdzić, czy elektrody są bezpieczne dla pacjentów, naukowcy musieli przeprowadzić odpowiednie testy.

W tym celu stworzyli fantom przedramienia, który został wykonany z żelu mającego identyczne właściwości, jak ludzka skóra. W efekcie uczeni mogli stosować większe natężenie prądu oraz dowolnie testować działanie elektrod. Dopiero po zaawansowanych pracach badawczych, urządzenie testowali podopieczni Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.


Kolejnym wynalazkiem naukowców z Łodzi, który służy do produkcji elektrod jest generator medyczny. W przeciwieństwie do tradycyjnych elektrod, to urządzenie samo automatycznie przełącza pary elektrod. W efekcie terapią natychmiast może zostać objęta większa powierzchnia ciała pacjenta. Co więcej, osoba leczona w ten sposób nie odczuwa niewygodnego mrowienia, co często ma miejsce w obecnie używanych elektrodach.

Wynalazek jest już w pełni gotowy, aby trafić na rynek. Jego powstanie wsparło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju kwotą ponad 1,1 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe
WYWIAD 0 0"Postarzałam się o 5 lat w ciągu roku". Polka skończyła Harvard, wróciła ze świetnym pomysłem na biznes
0 0Rozwiązanie problemu sortowania odpadów mieliśmy 20 lat temu. Teraz może pomóc miastom uniknąć kar
0 0W Polsce powstała "Szkoła Przyszłości". Można używać smartfonów na lekcjach i uprawiać ogródek
0 0Program "Milion Plus" dla szpitali to wyborczy bubel. Jest niczym plaster na krwawiącą tętnicę