Polacy coraz częściej na zakupach kierują się lokalnym patriotyzmem i wybierają nie tylko te produkty, które powstały w Polsce, ale także za, którymi stoi rodzimy kapitał. Jednak wiele firm i zakładów jest w rękach zagranicznych koncernów, chociaż kojarzą się jako typowo polskie. Biedronka, Kamis, Dosia, Marpol, Bobofrut - to tylko najbardziej oczywiste przykłady.
PWN
Wydawnictwo Naukowe PWN zostało założone w 1951 r. w Warszawie, jako Państwowe Wydawnictwo Naukowe. Nazwa ta przestała być używana od 1991 r., kiedy wydawnictwo zostało sprywatyzowane. Już w 1992 r. większościowy, 65 proc., udział został sprzedany międzynarodowemu przedsiębiorstwu inwestycyjnemu Luxembourg Cambridge Holding Group (LCHG). Część udziałów trafiła wtedy także do pracowników wydawnictwa.
W rok po tym, jak doszło do przekształcenia w spółkę akcyjną, do grona akcjonariuszy dołączyły Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz DBG Osteuropa-Holding GmbH, który zainwestował wtedy około 20 mld dolarów i przejął około 16 proc. akcji firmy. Po 2002 roku holding odsprzedał ze stratą swoje akcje dla LCHG, za nim poszli pozostali mniejszościowy akcjonariusze. Obecnie LCHG posiada ponad 94 proc. akcji, a pozostałe należą głównie do osób prywatnych - pracowników i byłych pracowników wydawnictwa.
Ruch
To firma, która ma za sobą niemal stuletnią historię. Przedsiębiorstwo zostało założone 17 grudnia 1918 r. przez dwóch polskich księgarzy: Jakuba Mortkowicz i Jana Gebethnera. Początkowo nazywało się Polskie Towarzystwo Księgarń Kolejowych Ruch Spółka z o.o.
Ich działalność opierała się na nowoczesnym wówczas formacie, jakim były kioski dworcowe, które oferowały prasę, tytoń i drobne artykuły. Pierwszy otworzono w 1919 r., zaś po pół roku firma posiadała ich ponad 60. W 1935 r. był jedyną ogólnopolską siecią sprzedaży prasy, posiadał 700 punktów sprzedaży: kioski, stoiska oraz sklepy. Takie były początki, a historię całego przedsiębiorstwa można by jeszcze długo opisywać. W sierpniu 2010 roku Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedało swój cały pakiet akcji funduszowi Eton Park Capital Management i po roku wycofano firmę z warszawskiej giełdy, na której z resztą z sukcesem zadebiutowała kilka lat wcześniej.
Browar Kasztelan
Ta część naszego zestawienia mogłaby równie dobrze być o właściwie każdym rozpoznawalnym piwie, które można kupić na ternie całej Polski. To, że takie marki jak Okocim, Perła, Lech, Specjal, Tatra, Warka Żywiec, czy Tyskie należą do zagranicznych koncernów, to wiedza raczej powszechna.
Dlaczego więc wybraliśmy Kasztelana, jako reprezentanta tych wszystkich marek piw, które należą do zagranicznego kapitału? Piwo to należy do grupy Carlsberg, ale marketingowcom udało się przekonać wiele osób, że Kasztelan to naturalne, świeże piwo z regionalnego browaru. Do tego na butelce, czy puszce, widnieje dumny napis – A.D. 1322.
Mieszko Firma powstała w 1993 r., jako ZPC Mieszko S.A. Już po 4 latach zakłady cukiernicze zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych.
Chociaż swój początek Mieszko datuje na 22 lata temu, to podkreśla, że kontynuuje liczącą ponad pół wieku tradycji cukiernictwa zakładów Ślązak i Raciborzanka. Obecnie Grupa Mieszko posiada trzy zakłady - 2 w Raciborzu i 1 w Warszawie. W 2002 roku głównym akcjonariuszem firmy został Central European Confectionery Holdings B.V., zaś w 2007 roku głównym akcjonariuszem Mieszko zostało Alta Capital Partners.
Allegro
Konto na tym portalu ma ponad 15 mln Polaków. Serwis ten został założony w 1999 r. przez poznańską spółkę Surf Stop Shop sp. z o.o. Już po roku doszło do przejęcia przez Brytyjczyków z QXL.com PLC, przedsiębiorstwie, które specjalizuje się w budowie serwisów aukcyjnych. W 2007 roku Allegro zostało kupione przez Naspers za prawie 1,5 mld dolarów. Naspers jest międzynarodowym koncernem mediowym z siedzibą w Republice Południowej Afryki i jest notowany na amerykańskiej giełdzie NASDAQ.
Mazury Ełk
Do tego jeszcze Krakus, Morliny, yano, Morlinki, Berlinki – to wszystko marki firmy Animex. To największa na naszym rynku firma mięsna specjalizującej się w produkcji mięsa wieprzowego, drobiowego oraz przetworów mięsnych. To także największych pracodawca w tym biznesie, posiada 9 fabryk na terenie całego kraju. Firma została w 1999 r. wykupiona przez światowego giganta Smithfield Foods Incorporated.
Od września 2013 Smithfield Foods, a tym samym także Animex, są częścią globalnej firmy WH Group – największego producenta mięsa wieprzowego na świecie.
Dermika
Firma została założona w 1994 r. i w momencie powstania była jedyną polską marką, która oferowała luksusowe kosmetyki i konkurowała z najlepszymi selektywnymi markami z zachodu. Założycielką firmy jest Jolanta Zwolińska, która zdecydowała się na ten krok po tym jak odeszła z Sorayi - przedsiębiorstwa, które również ona sama założyła. Firma współpracuje z instytucjami naukowymi – Akademią Medyczną, Polską Akademią Nauk, Wyższą Szkołą Zawodową Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie, szkołami kosmetycznymi w całej Polsce.
Obecnie właścicielem marki jest szwedzki koncern kosmetyczno-farmaceutyczny Cederroth AB, właściciel 72 marek, m.in. Sorayi, Pharbio, Family Fresh czy Salvequick.