NCBR oraz GDDKiA przeznaczą wspólnie 40 mln zł na projekty B+R służące innowacyjności polskich dróg

NCBR oraz GDDKiA przeznaczą wspólnie 40 mln zł na projekty B+R służące innowacyjności polskich dróg.
NCBR oraz GDDKiA przeznaczą wspólnie 40 mln zł na projekty B+R służące innowacyjności polskich dróg. Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta
Niemal 40 mln zł przeznaczą wspólnie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na projekty B+R. Ich celem jest rozwój technologii budowy oraz remontu dróg, a także poprawa bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.


W tym celu NCBR oraz GDDKiA wyłoniły w konkursie „Rozwój Innowacji Drogowych” projekty, które otrzymają dofinansowanie w ramach tego przedsięwzięcia.
prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Prawdziwa innowacja to taka, która znajduje zastosowanie w praktyce i przyczynia się do rozwoju danego sektora gospodarczego. Wyłonione w tym konkursie projekty badawczo-rozwojowe mają szczególny wymiar, bowiem wypracowane technologie mogą nie tylko przyczynić się do wzrostu konkurencyjności polskiego przemysłu drogowego na arenie międzynarodowej ale przede wszystkim są w stanie znacząco wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na drogach.

Wsparcie otrzymają m. in. prace nad nowymi znakami drogowymi przy wykorzystaniu wiedzy psychologicznej, poszukiwania nowoczesnych metod badawczych właściwości podłoża gruntowego czy badania reaktywności alkalicznej kruszyw wykorzystywanych w nawierzchniach.

Ponadto naukowcy obejmą również badaniami wpływ umiejscowienia i sposobu prezentacji reklam na bezpieczeństwo kierowców. Łącznie na realizację 15 projektów konsorcja naukowe otrzymają dofinansowanie w kwocie niemal 40 mln zł ze wspólnych środków NCBR oraz GDDKiA.
Łukasz Lendner z-ca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad

Innowacyjne rozwiązania, sprawdzone i przystosowane do wdrożenia w odpowiednich sferach rozwoju infrastruktury w Polsce mogą przyczynić się do wzrostu gospodarczego całego kraju. Rzadsze remonty nawierzchni to oszczędność dla skarbu Państwa jak i kosztów społecznych. Lepsze oznakowanie i możliwości utrzymania dróg na wyższym poziomie oraz co ważne efektywniejsze zarządzanie ruchem wspierają zarówno płynność ruchu, jak i poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. To wszystko będzie także wspomagać realizowany przez GDDKiA Programie Redukcji Liczby Ofiar śmiertelnych.

Więcej informacji w wyłonionych w konkursie projektach można znaleźć tutaj.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby