35 prezesów oraz przedsiębiorców wzięło udział w eksperymencie zorganizowanym przez firmę Kovert Designs, kierowaną przez Kate Unsworth, która zajmuje się prowadzeniem badań m. in. w zakresie wpływu technologii na ludzkie zachowanie. Uczestnicy badania spędzili ze sobą 5 dni w Maroku, z czego przez 4 byli całkowicie pozbawieni dostępu do smartfonów. W efekcie byli bardziej towarzyscy, weseli, spokojni i wypoczęci, niż ma to miejsce na co dzień.
Celem eskapady było obserwowanie wspływu technologii na zachowanie uczestników. Pierwszego dnia podróży turyści spędzili dzień w luksusowym hotelu, gdzie mieli dostęp do swoich smartfonów. Jednak przez kolejne 4 dni cała grupa odbywała na pustyni cyfrowy detoks, gdyż wszyscy członkowie zostali całkowicie pozbawieni dostępu do telefonów.
W rezultacie dopiero po 3 dniach pobytu na pustyni bez obecności technologii, uczestnicy badania zaczęli dostrzegać inne osoby, zamiast ekranów swoich smartfonów – tłumaczy Kate Unsworth. W efekcie respondenci stali się bardziej towarzyscy we wzajemnych stosunkach - chociażby dłużej potrafili utrzymać kontakt wzrokowy.
Unsworth zauważyła również, że uczestnicy eksperymentu samodzielnie zaczęli wymyślać tematy do dyskusji czy żarty, zamiast np. poszukiwać ciekawostek w Google. W efekcie źródłem rozrywki stały się dla nich gry czy zabawy na świeżym powietrzu. Zaowocowało to zwiększeniem aktywności ich umysłów.
W rezultacie uczestnicy badania byli w stanie zapamiętać więcej szczegółów, takich jak np. nazwiska towarzyszy eksperymentu. Ponadto byli również bardziej wypoczęci, gdyż mogli zasnąć bez możliwości skorzystania ze swojego smartfona przed snem.
Co ciekawe, wiele osób zadeklarowało, że na stałe postara zmienić się swoje nawyki, aby poprawić stan zdrowia i kondycji. Niektórzy postanowili nawet całkowicie odłączyć się od świata cyfrowego w nocy i w weekendy.