Mirosławiec stolicą polskich dronów - to tam będzie wojskowe centrum tych maszyn. W ten sposób dołączamy do elity NATO

Mirosławiec stolicą polskich dronów - to tam będzie wojskowe centrum tych maszyn. W ten sposób dołączamy do elity NATO
Mirosławiec stolicą polskich dronów - to tam będzie wojskowe centrum tych maszyn. W ten sposób dołączamy do elity NATO Foto:Agencja Gazeta/Krzysztof Miller
Kilkaset najnowocześniejszych bezzałogowych statków powietrznych, które już niebawem będą na wyposażeniu armii, stacjonować ma w Mirosławcu. To jednak nie tylko hangary, magazyny i cała związana z tym infrastruktura, ale również miejsca, z których operatorzy kierować będą maszynami. Staniemy się jednym z nielicznych krajów NATO z zabójczymi dronami.


To będzie prawdziwe miasto dronów. W Mirosławcu powstaje jedyna w kraju Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych. Stacjonować będzie tu kilkadziesiąt zestawów bezzałogowców różnych klas, od mini po statki taktyczne i operacyjne średniego zasięgu (niektóre mogą mieć wielkość niewielkich samolotów).

Jeden zestaw obejmuje do trzech maszyn bezzałogowych. W sumie będzie ich kilkaset. Większość z nich będzie wykorzystywana do planowania działań bojowych (rozpoznanie), jednak część zostanie uzbrojona, czyli będzie niszczyć wyznaczone cele.

Drapieżne bestie
Znajdzie tutaj swoje miejsce między innymi 60 uzbrojonych bezzałogowców - 48 mniejszych, taktycznych, z pociskami niekierowanymi i 12 ciężkich, operacyjnych z pociskami kierowanymi. Cześć maszyn w zależności od wersji kupimy za granicą (przetarg wart 3 miliardy złotych wygra ten kraj, który zaoferuje transfer technologii), ale reszta pochodzić będzie od polskich producentów.
– Mirosławiec będzie w Polsce rozpoznawalny ze względu na stacjonowanie najnowocześniejszych samolotów bezzałogowych – powiedział Czesław Mroczek, wiceminister obrony narodowej, potwierdzając decyzję o budowie 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych.

Baza to nie tylko miejsce gdzie stacjonować będą maszyny. To również infrastruktura, wyremontowane koszary i miejsca, skąd operatorzy będą mogli naprowadzać drapieżne maszyny na cele. Dywizjon w Mirosławcu ma wkrótce zmienić się w nową jednostkę - XII Bazę Bezzałogowych Statków Powietrznych. 12 Baza ma zacząć działać 1 stycznia 2016 roku.


Obecna zostanie zmodernizowana. Budynki przejdą remonty, zbudowane zostaną specjalne hangary i garaże, przygotowane magazyny uzbrojenia czy części zamiennych. Do bazy mają trafić systemy bezzałogowe pozyskiwane w ramach programu operacyjnego „Rozpoznanie obrazowe i satelitarne”. Wojsko ma już izraelskie Orbitery, amerykańskie Scan Eagle i polskie FlyEye. W sumie to prawie 70 bezzałogowców. Znajdują się one w jednostkach wojsk specjalnych, ale większość jest w Dywizjonie Rozpoznania Powietrznego w Mirosławcu.

Napisz do autora: dariusz.rembelski@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł